16 września 2023 roku odeszła do Pana ś.p. Grażyna Wilczyńska

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

16 września 2023 roku odeszła do Pana ś.p. Grażyna Wilczyńska – członkini Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła

Grażyna przyszła na świat 6 VIII 1953 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Miała jeszcze młodsze rodzeństwo: Teresę, Ryszarda i Ninę. Jej tata był nauczycielem w Technikum Rolniczym w Przygodzicach (tam zamieszkała rodzina), a mama pracowała w bibliotece. Grażyna, jak sama napisała, w rodzinie poznała podstawowe prawdy wiary, nauczyła się szacunku do Kościoła, do ludzi, do świata.

W 1975 roku była wychowawczynią na koloniach dla dzieci pracowników Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Od jednej z uczestniczek: Joasi Jelinowskiej, dowiedziała się o oazach. Pierwszy raz w oazie studenckiej w Krościenku uczestniczyła w 1976 roku – zafascynowało ją wszystko czego tam doświadczyła. Tam też po raz pierwszy spotkała Ojca. W 1977 roku skończyła filologię polską, (wydział językoznawstwa) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jako studentka zorganizowała I Ogólnopolski Zjazd Kół Naukowych Polonistów i Neofilologów w kwietniu 1977 roku. Po ukończeniu studiów podjęła pracę w Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, a niedługo potem jako młodszy asystent w Zakładzie Badań nad Polonią Zagraniczną Polskiej Akademii Nauk – otwierała się kariera naukowa.

Szybko zrezygnowała z niej, by podjąć posługę w Ruchu Światło-Życie. Gdy przyjechała do Zakopanego na rozmowę na temat wstąpienia do Wspólnoty Niepokalanej Matki Kościoła, Ojciec witając ją, bardzo się ucieszył, gdyż trzeba było pilnie zrobić adiustację tekstu IX numeru pisma „Siloe”. Pracowała szybko, bo jeszcze tego samego dnia, nocnym pociągiem wracała do Poznania. Będąc już we Wspólnocie pracowała zazwyczaj szybko: robiła korekty tekstów, adiustacje, archiwizowała dokumenty, organizowała archiwum i Instytut im. Ks. Franciszka Blachnickiego, uczestniczyła w naradach prowadzonych przez Ojca, w różnych ważnych wydarzeniach Ruchu, posługiwała w Oazach min. w Krościenku, na Spiszu i w jednej z pierwszych Oaz w Rzymie, posługiwała w różnych spotkaniach Ruchu w Lublinie i tam, gdzie była zapraszana. 10 lat opiekowała się chorymi Rodzicami. Po powrocie do Lublina kontynuowała pracę redakcyjną. Przygotowywała min. materiały do wystawy w Sejmie RP z okazji 30. rocznicy (w 2017 roku) śmierci ks. Blachnickiego. Pokłosiem była książka – album „Wychowawca ludzi wolnych”.

Ostatnim jej wielkim dziełem było przygotowanie w marcu tego roku, we współpracy z Lubelskim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej wystawy o Ojcu. Planów miała jeszcze wiele. 31 sierpnia 2019 roku w Archikatedrze Lubelskiej arcybiskup lubelski Stanisław Budzik odznaczył ją medalem Lumen Mundi. Dużo trudu wkładała, by upowszechnić nauczanie Ojca, jego charyzmat, jego duchowość. Spotykała Ojca na początku swojej posługi w Ruchu, a do końca życia przekazywała jego charyzmat coraz młodszym pokoleniom oazowiczów. 

Jej pogrzeb będzie w czwartek, 21 września w Poznaniu-Smochowicach. O godz. 11 Eucharystia w kościele parafialnym, po niej pogrzeb na cmentarzu parafialnym.

Źródło: inmk.org.pl, zdjęcie: lublin.oaza.pl

Co o tym myślisz?

Może zainteresuje Cię również...

Triduum Paschalne w formie rekolekcji

08 IV 2024
Tym razem młodzi przeżyli Triduum Paschalne w formie rekolekcji w Koszalinie Zobacz!

Centralna Oaza Matka

11 IV 2024
Zapraszamy 17-20 maja do Krościenka! Zobacz!

II spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

20 V 2024
W dniu 18 maja 2024 r. odbyło się drugie spotkanie DOR DK Zobacz!

Powołani do misji - konkretne wezwanie

03 V 2024
Niedługo rozpocznie się kolejny rok formacyjny pod hasłem "Powołani do misji". Wśród naszych oazowiczów jest rodzina, która to wezwanie wciela w życie. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter