Domowy Kościół to nazwa gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Powstał on z połączenia charyzmatów Ruchu Światło-Życie i pochodzącego z Francji ruchu małżeńskiego Equipes Notre-Dame (END). Pierwsze oazy rekolekcyjne rodzin odbyły się w Krościenku w 1973 roku. Szybko rozwinął się program formacyjny Domowego Kościoła.
Jak sama nazwa wskazuje podstawowym celem Domowego Kościoła jest pomoc małżonkom w dążeniu do świętości – indywidualnym oraz wspólnym (jako małżeństwo i rodzina), a także w budowaniu chrześcijańskiej wspólnoty rodzinnej. Małżeństwa DK pełnią przy tym funkcję tzw. katechumenatu rodzinnego, dbając o swój wzrost wiary i przekazanie jej swoim
dzieciom.
Za Domowy Kościół w diecezji odpowiada Para Diecezjalna, której doradcą duchowym jest ksiądz moderator diecezjalny DK. Diecezja podzielona jest na rejony za które odpowiadają Pary Rejonowe, zaś w poszczególnych rejonach małżonkowie formują się w kręgach Domowego Kościoła.
Na lata 2023-2026 ks. Biskup Zbigniew Zieliński udzielił misji do pełnienia posługi Pary Diecezjalnej Agnieszce i Łukaszowi Podgórskim oraz powołał ks. prof. dr hab. Janusza Bujaka na moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła.
Nad formacją małżeństw w Diecezji odpowiada Krąg diecezjalny który tworzą: para diecezjalna, ksiądz moderator diecezjalny DK i pary rejonowe.