Domowy Kościół

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Domowy Kościół to nazwa gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Powstał on z połączenia charyzmatów Ruchu Światło-Życie i pochodzącego z Francji ruchu małżeńskiego Equipes Notre-Dame. Pierwsze oazy rekolekcyjne rodzin odbyły się w Krościenku w 1973 roku. Szybko rozwinął się program formacyjny Domowego Kościoła.

Jak sama nazwa wskazuje podstawowym celem Domowego Kościoła jest pomoc małżonkom w dążeniu do świętości – indywidualnym oraz wspólnym (jako małżeństwo i rodzina), a także w budowaniu chrześcijańskiej wspólnoty rodzinnej. Małżeństwa DK pełnią przy tym funkcję tzw. katechumenatu rodzinnego, dbając o swój wzrost wiary i przekazanie jej swoim dzieciom.

Św. Ignacy Antiocheński stwierdził: „gdzie Chrystus, tam Kościół”. Na tej właśnie płaszczyźnie możemy powiedzieć, zapożyczając termin od św. Jana Chryzostoma, że rodzina jest „ecclesiolą”, „domowym Kościołem”, mikrokosmosem Kościoła powszechnego. Myśl tę zresztą powtórzy Konstytucja dogmatyczna o Kościele nazywając rodzinę „domowym niejako Kościołem”KK 11

Rodzice poprzez sakrament chrztu św. i bierzmowania posiadają udział w powszechnym kapłaństwie, a przez sakrament małżeństwa są upełnomocnieni, upoważnieni i umocnieni do wykonywania w domu funkcji nauczycielskiej, kapłańskiej i pasterskiej. Różne bowiem dary powszechnego kapłaństwa odpowiadają różnym formom ludzkiej działalności. Małżonkowi, jako głowie rodziny, przynosi ona realną łaskę rodzinnej posługi, podczas gdy małżonka otrzymuje łaskę kapłańskiego macierzyństwa.

Małżonkowie złączeni miłością mają władzę przekazania sobie łaski - są bowiem również szafarzami sakramentu małżeństwa. Wreszcie małżonkowie zaproszeni są do kontynuacji miłości Chrystusa względem Kościoła, posuniętej aż do całkowitego daru ze siebie. Poprzez wzajemne oddanie małżonkowie objawiają ten dar, jaki Chrystus złożył Kościołowi, czyniąc go skutecznym, dzielą się bogactwami Chrystusa poprzez wzajemną miłość. Miłość ta potęguje się przez przyjęcie dzieci, przekracza bowiem osobowość małżonków i każe im kroczyć razem z dziećmi do domu Ojca. Są to tylko niektóre elementy, które wskazują, jak małżeństwo chrześcijańskie kontynuuje jedność Chrystusa i Kościoła.

Przyjęcie Bożego daru i jego aktualizacja dokonują się przez modlitwę. Modlitwa całej rodziny jako komórki Kościoła włącza ją w rzeczywistość, którą nazwaliśmy liturgią rodzinną. (abp D. Zimoń)

Poszczególne rodziny spotykają się raz w miesiącu w większej wspólnocie na tzw. kręgu (kilka małżeństw), gdzie modlą się, rozważają słowo Boże, dzielą się swoimi zobowiązaniami, problemami i doświadczeniami oraz realizują konkretny temat formacyjny.

Może zainteresuje Cię również...

Uwaga konkurs!

11 VI 2023
Rozpoczynając przygotowania do obchodów 50-lecia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, ogłaszamy konkurs na logo jubileuszu! Zobacz!

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I st.

11 VI 2023
W Skrzatuszu, od 7 do 11 czerwca 2023, u stóp Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, odbywają się rekolekcje formacyjne Domowego Kościoła - Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia. Zobacz!

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu!

27 IX 2023
Dlaczego jednego dnia w roku, w niewielkiej wsi na południu naszej diecezji populacja młodych wzrasta prawie pięciokrotnie? Odpowiedź może być tylko jedna- Diecezjalne Spotkanie Młodych! Zobacz!

Przekazanie posługi pary diecezjalnej

21 IX 2023
W dniu 9 września nasz Ruch świętował w Częstochowie jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła Zobacz!

Dzień Wspólnoty II turnusu w Łącku

30 VII 2023
XIII dzień rekolekcji na każdym stopniu, niezależenie od gałęzi Ruchu i wieku uczestników, odbywa się pod hasłem "jedność", której Twórcą jest Duch Święty. Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty DK Rejonu Piła-Trzcianka

29 V 2023
W dniu 14 maja 2023 roku w Salezjańskiej Parafii Św. Jana Bosko w Pile odbył się ostatni RDW DK w tym roku formacyjnym. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter