Istota posłannictwa i duchowość Wspólnoty z Lipia, w największym streszczeniu zawiera się już w samej nazwie: Wspólnota Dzieci Łaski Bożej. Tworzą ją trzy zasadnicze elementy:
- Wspólnota jest darem Bożym, który Siostry bardzo pielęgnują. Jest ona nie tylko miejscem, w którym wspólnie wzrastają ku pełni życia w Bogu, uczą się miłości, doświadczają mocy modlitwy i radości płynącej ze służby. Chcą, aby i inni mieli jej doświadczenie, co przejawia się w otwartości ich domów, gościnności i wspieraniu innych wspólnot i osób na drodze wiary.
- Świadomość bycia umiłowanymi dziećmi Boga, które On hojnie obdarza wszystkim, co jest im potrzebne, budzi postawę bezgranicznej ufności, prostoty i wdzięczności wobec Ojca Niebieskiego. Siostry głęboko wierzą w Opatrzność i widzą jej przejawy, uwrażliwiając na nie innych. Dziecięctwo, to również braterstwo i jest ono ważnym motywem ewangelizacyjnym. Zanieść drugiemu Ewangelię, to znaczy okazać się bratem, który nie strzeże zazdrośnie swojej relacji z Ojcem, ale przeżywa ją w odniesieniu do współbraci. Licząc zawsze na dobroć i miłosierdzie Boga, Siostry powierzają Mu zatem nie tylko swoje troski i radości, lecz również swoich braci.
- Łaska Boża sprawia wszystko, czym żyjemy i czym jesteśmy. Odkrycie, że Bóg jest w nas Sprawcą i chcenia, i działania zgodnie z Jego wolą (Flp 2, 13), jest codziennym impulsem dla Sióstr, by szukać woli Bożej. Tą przestrzenią poszukiwania jest przede wszystkim modlitwa: codzienna Eucharystia, adoracja, liturgia godzin, czy wspólnotowa modlitwa spontaniczna. Czasem łaski są również spotkania domowe i stała formacja według Konstytucji Wspólnoty.
Wspólnota z Lipia prowadzi działalność ewangelizacyjną i formacyjną według metod zaczerpniętych z Ruchu Światło-Życie i innych współczesnych ruchów odnowy Kościoła. Siostry angażują się w dzieło oazy posługując w Centrum Ruchu w Koszalinie i podczas różnego typu wydarzeń organizowanych przez Ruch w diecezji oraz podejmują apostolat powierzony im przez biskupa, m.in.: katechizują, pracują w Domu Samotnej Matki, Caritas Diecezjalnej, w Wyższym Seminarium Duchownym, w Instytucie Teologicznym w Koszalinie, czy współpracują z ośrodkiem terapii uzależnień w Stanominie.