Dzień Dziecka Utraconego

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Drugi pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, odbędzie się 15 października w Dzień Dziecka Utraconego. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 12:30 na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie.

Pochówek poprzedzi Msza św. o godz. 11:00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca w Koszalinie. Pogrzeb dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej. Swój udział zapowiedzieli członkowie Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w tym prezydent Koszalina Piotr Jedliński.

Do wypracowania procedur pochówku dzieci utraconych, pozostawionych w szpitalu, doszło dzięki pracom Komitetu Budowy Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej w Koszalinie 22 września tego roku. Radni ustalili, że pogrzeby sprawowane będą nie częściej niż dwa razy do roku. Koszty pochówku pokrywa koszaliński samorząd.

Niestety nadal wiele małżeństw, które przeżywają dramat poronienia nie wiedzą, że mogą pochować swoje dziecko na cmentarzu. Komitet opracował mini poradnik dla rodziców po stracie dziecka, który rozdawany jest w szpitalu koszalińskim. Można się z nim zapoznać także w koszalińskich parafiach i Urzędzie Stanu Cywilnego.

Równolegle Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych pozyskuje środku na budowę pomnika. W Koszalinie przeprowadzone zostały już dwie zbiórki publiczne na ten cel. Udało się zebrać ponad 10 tys. zł. Brakuje jeszcze 10 tys. zł. Wpłaty na budowę pomnika można dokonać na konto Stowarzyszenia „Vocatio Dei” nr 06 1540 1043 2104 8106 4403 0001. Wyłoniony przez komitet projekt pomnika to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska.

To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Martwo Urodzonych został powołany 19 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik.

Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbywa się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”.

Może zainteresuje Cię również...

Mówić z sercem „prawdziwie w miłości”

24 I 2023
Orędzie papieża Franciszka na LVII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (2023). Zobacz!

Adwentowy RDW rejonu Wałcz - Jastrowie

13 XII 2022
Kontemplacja piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji Zobacz!

Testament duchowy Benedykta XVI

31 XII 2022
Testament duchowy papieża Benedykta XVI, który zmarł 31 grudnia 2022 roku. Zobacz!

Życzenia Bożonarodzeniowe

24 XII 2022
Z okazji Bożego Narodzenia Roku Pańskiego 2022 pragniemy życzyć... Zobacz!

Adwentowy RDW rejonu Piła-Trzcianka

14 XII 2022
Rodziny DK rejonu Piła-Trzcianka gościła parafia pw. Jana Chrzciciela w Trzciance. Zobacz!

Święto patronalne Domowego Kościoła

08 I 2023
Spotkanie rodzin z rejonu Koszalin z księdzem biskupem koadiutorem Zbigniewem Zielińskim Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter