Ewangelizacyjne przebudzenie

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Od 28 do 30 marca 2014 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyły się dni wspólnoty moderatorów, animatorów i odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Ich głównym tematem była ewangelizacja.

W dniach wspólnoty uczestniczyło około 40 osób, które reprezentowały wszystkie stany tworzące Ruch Światło-Życie, a więc: kapłani, osoby konsekrowane, dorośli (żyjący zarówno w małżeństwach jak i samotnie) oraz młodzież. Spotkanie rozpoczęło się od Eucharystii i zawiązania wspólnoty, a wieczorną modlitwę stanowiła droga krzyżowa z tekstami sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego i adoracja Najświętszego Sakramentu. W piątkowy wieczór odbyło się również spotkanie kręgu diecezjalnego Domowego Kościoła, który tworzą: para diecezjalna – Ewa i Zbigniew Langowie, pięć par rejonowych i moderator diecezjalny – ks. Jacek Lewiński. Na kręgu obecni byli również: moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie – ks. Tomasz Tomaszewski, moderator filii poznańskiej – ks. Adrian Put, para filialna – Katarzyna i Paweł Maciejewscy oraz sekretarka filii – s. Grażyna Łazor WDŁB, a także ks. Krzysztof Włodarczyk – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej.

Sobota rozpoczęła się jutrznią. Przed południem uczestnicy spotkania dzielili się wieloma różnorodnymi doświadczeniami ewangelizacyjnymi wspólnot Ruchu Światło-Życie, za które są odpowiedzialni. Następnie o. Piotr Włodyga OSB przedstawił niektóre myśli z adhortacji papieża Franciszka Evangelii gaudium, akcentując zwłaszcza te, które dotyczą głoszenia Ewangelii. W centrum dnia znalazła się Eucharystia, której głównym celebransem był ks. Put. Część poobiednia rozpoczęła się od koronki do miłosierdzia Bożego i namiotu spotkania. Potem o. Włodyga wygłosił konferencję, w której, analizując krótko kilka fragmentów Ewangelii, mówił o tym, że Jezus ewangelizował przede wszystkim swoich uczniów. Kontynuacją konferencji była praca w grupach, której podsumowanie odbyło się po kolacji. Drugi dzień spotkania zakończył się nieszporami i adoracją Najświętszego Sakramentu.

W niedzielne przedpołudnie ks. Tomaszewski, nawiązując do wypowiedzi papieża Franciszka, a zwłaszcza do dokumentów Ruchu Światło-Życie, poruszył temat parafii. Stanowi ona podstawową przestrzeń, w której prowadzona jest ewangelizacyjna działalność Kościoła. Dlatego następnie uczestnicy dni wspólnoty zastanawiali się razem nad tym, w jaki sposób Ruch Światło-Życie może jeszcze aktywniej zaangażować się w naszej diecezji w ewangelizację na poziomie parafii. Pierwszym narzędziem są parafialne rekolekcje ewangelizacyjne, których celem nie jest nabór nowych członków dla Ruchu Światło-Życie, ale doprowadzenie człowieka do osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem. Konkretną propozycją, która ma służyć ewangelizacyjnemu przebudzeniu naszych wspólnot oazowych, będzie Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE). Dni wspólnoty zakończyły się Eucharystią, której przewodniczył ks. Zbigniew Woźniak.

Może zainteresuje Cię również...

Świąteczne Kolędowanie Rejonu Szczecineckiego DK

18 I 2024
Tradycją DK z rejonu szczecineckiego jest świąteczne kolędowanie. Zobacz!

Wspólne kolędowanie DK w Pile

14 I 2024
W niedzielę 14 stycznia 2024r. rodziny DK z parafii Wspomożenia Wiernych w Pile spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Zobacz!

Święto Ofiarowania Pańskiego

02 II 2024
Wszystkiego najlepszego Tym, którzy ofiarowują nam siebie! Zobacz!

Bezalkoholowy Bal DK - Rejonu Szczecinek

17 II 2024
W sobotę 10 lutego w Szczecinku odbył się Bal bezalkoholowy zorganizowany przez DK - Rejonu Szczecinek Zobacz!

Rekolekcje zimowe 16-18.02.2024

18 II 2024
Bóg, wspólnota, modlitwa Zobacz!

Pierwsze Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK

05 II 2024
W dniu 3 lutego 2024 r. w Szczecinku w parafii św. Krzysztofa odbyło się pierwsze spotkanie DOR DK Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter