Jak dobrze prowadzić rekolekcje?

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

W dniach od 6 do 11 listopada 2014 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyła się Oaza Rekolekcyjna Diakonii Rekolekcji II stopnia dla członków Domowego Kościoła, którzy przeżyli już formację podstawową i pragną posługiwać poprzez organizację i prowadzenie rekolekcji.

Rekolekcje te zostały zorganizowane przez Domowy Kościół z archidiecezji gdańskiej i byli za nie odpowiedzialni Barbara i Lesław Brzezińscy. Natomiast prowadzącymi byli ks. dr Andrzej Wachowicz – dyrektor CEF i były moderator krajowy DK oraz Danuta i Andrzej Bartosikowie z archidiecezji przemyskiej – była krakowska para filialna DK. W ORDR uczestniczyło 19 małżeństw, głównie z archidiecezji gdańskiej. Były również małżeństwa z archidiecezji szczecińskiej oraz z diecezji bydgoskiej, pelplińskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej.

Poszczególne dni przeżywaliśmy w oparciu o program najważniejszych dni z kolejnych stopni i typów rekolekcji. Czas wypełniony był modlitwą liturgiczną i adoracją Najświętszego Sakramentu. Odbywały się także spotkania w grupach, podczas których dzieliliśmy się naszymi spostrzeżeniami, uwagami i doświadczeniami z przeżytych i prowadzonych już przez nas rekolekcji. Wszelkie wątpliwości i niejasności, które pojawiały się w czasie tych spotkań, były szczegółowo analizowane na spotkaniach ogólnych. Wspólnie staraliśmy się znaleźć rozwiązania, które w przyszłości pomogą nam uniknąć błędów w prowadzeniu rekolekcji.

Po przeżytych wspólnie rekolekcjach możemy stwierdzić, że Domowy Kościół daje możliwość permanentnej formacji i duchowego rozwoju wszystkim swoim członkom, niezależnie od wieku i stażu małżeńskiego. Teraz wszystko zależy od tego, czy jako małżonkowie nadal będziemy chcieli odkrywać charyzmat Ruchu Światło-Życie, żyć nim i przekazywać go uczestnikom rekolekcji dla rodzin.

Dziękujemy Panu Bogu za ten przeżyty we wspólnocie czas rekolekcji. Przy okazji bardzo gorąco zachęcamy małżeństwa z Domowego Kościoła do uczestniczenia w rekolekcjach oraz podejmowania różnych diakonii. Nie bójmy się tego, bo Pan Bóg uzdalnia powołanych i obdarza ich hojnie swoją łaską.

Jolanta i Piotr Sorokowie
koszalińsko-kołobrzeska para diecezjalna DK
uczestnicy ORDR IIº

Film z rekolekcji

Może zainteresuje Cię również...

123. List do wspólnot rodzinnych

18 IX 2011
Program formacji oraz zadanie Domowego Kościoła na najbliższy rok. Zobacz!

Oazy wakacyjne 2022

03 IX 2022
Podsumowanie wydarzeń z wakacji 2022. Zobacz!

Internetowy Żywy Różaniec

01 IX 2022
Diecezjalna Diakonia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji wychodzi z inicjatywą organizowania Żywego Różańca - przez Internet! Zobacz!

Koniec początkiem nowego

06 VII 2014
W sobotę, 28 czerwca 2014 roku odbyło się zakończenie roku pracy Domowego Kościoła w rejonie szczecineckim. Spotkały się na nim małżeństwa ze Szczecinka, Czarnego, Bornego Sulinowa i okolic. Zobacz!

Pytania do Papieża

08 VI 2012
Delegacja Domowego Kościoła z naszej diecezji brała udział w VII Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbywało się tym razem w Mediolanie. Papież Benedykt XVI udzielił podczas niego odpowiedzi na pytania zadawane przez rodziny i narzeczonych. Zobacz!

Zasady Domowego Kościoła

Tekst Zasad Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie zatwierdzonych przez Konferencję Episkopatu Polski w dniach 8-9 marca 2006 roku. Niniejszy dokument ustala zasady działania i stanowi regulamin organizacyjny Domowego Kościoła. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter