Lata 1976-1997

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Ks. Antoni Zieliński, który odegrał kluczową rolę w zakorzenieniu się i rozwoju oaz w naszej diecezji, poznał Ruch Światło-Życie w roku 1974 r. Zetknął się z nim w Krościenku w wakacje właśnie tego roku. Postawa jednego z jego ministrantów, uczestniczących tam w rekolekcjach, tak go zaintrygowała, że postanowił poznać bliżej metody pracy z młodzieżą, proponowane przez ks. Franciszka Blachnickiego. Latem następnego roku, już jako wikariusz w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Kołobrzegu, wziął udział w rekolekcjach kapłańskich organizowanych w Centrum Ruchu w Krościenku nad Dunajcem. Musiał jednak je przerwać, bo zabrakło kapłana dla grupy, która miała swoje rekolekcje w okolicy Łapsz Niżnych - byli też tam młodzi z naszej diecezji (Kołobrzeg, Miastko). Po wakacjach grupą oazową w Kołobrzegu zajął się głównie ks. Marian Subocz, a ks. Antoni wspierał go. Kiedy ks. Marian został wysłany na studia zagraniczne, ks. Antonii postanowił zorganizować rekolekcje letnie w diecezji.

W tym czasie przyjechał też na nasze ziemie ks. Blachnicki i w Polanowie odbyła się konferencja nt. Ruchu Światło-Życie z udziałem księży i sióstr zakonnych. Pierwsze rekolekcje zorganizowane diecezjalnymi siłami (ze wsparciem animatorów z Poznania) odbyły się w Lipiu w 1976 r. Od tej pory ks. Antoni na dobre zajął się oazą w diecezji, jako faktyczny moderator diecezjalny. Pełnił tę posługę do roku 1997, przez długie lata proboszczując w parafii Lipie, a w ostatnim roku w parafii Barcino. Pełniąc tę funkcję, stał się on pionierem nowych form duszpasterstwa i odnowy w duchu Soboru Watykańskiego II. Był wielkim promotorem osób świeckich i gromadził wokół siebie mnóstwo ludzi, szukających pełniejszego zaangażowania w wiarę i w Kościół. Jego charyzma dodała odwagi nie tylko oazie, ale także innym wspólnotom, które znalazły swoje własne miejsce w parafiach naszej diecezji. Dzięki niemu i biskupowi Ignacemu Jeżowi właśnie w Lipiu wzięły swój początek Diecezjalne Kongresy Ruchów Katolickich. Lipie także stało się ośrodkiem nowej ewangelizacji. Tutaj też po pierwszych rekolekcjach oazowych powstała w 1977 r. Wspólnota Dzieci Łaski Bożej, popularnie zwana Wspólnotą z Lipia.

Lucyna i Adam Waśkowi

Pierwszym małżeństwem kierującym Domowym Kościołem wraz z ks. Antonim byli Lucyna i Adam Waśkowie ze Słupska (lata 1986-1993). Po nich zostali wybrani Anna i Piotr Borowcowie ze Słupska (1993-2000).

Historia lat 1997-2005

Może zainteresuje Cię również...

Święto patronalne Domowego Kościoła

08 I 2023
Spotkanie rodzin z rejonu Koszalin z księdzem biskupem koadiutorem Zbigniewem Zielińskim Zobacz!

Wielkopostny RDW rejonu Wałcz - Jastrowie

18 III 2023
U źródła światła i życia Zobacz!

Adwentowy RDW rejonu Piła-Trzcianka

14 XII 2022
Rodziny DK rejonu Piła-Trzcianka gościła parafia pw. Jana Chrzciciela w Trzciance. Zobacz!

Triduum Paschalne w Skrzatuszu

09 IV 2023
Triduum Paschalne w formie rekolekcji oazowych w Skrzatuszu (2023) Zobacz!

Adwentowy RDW rejonu Wałcz - Jastrowie

13 XII 2022
Kontemplacja piękna i prawdy chrześcijańskiej celebracji Zobacz!

Peregrynacja Ikony św. Rodziny

02 II 2023
Przygotowań do jubileusz 50-lecia DK w Rejonie Piła -Trzcianka Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter