Nie ma Oazy bez Domowego Kościoła

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Prawie 160 osób z całego kraju wzięło udział w ogólnopolskim podsumowaniu pracy rocznej Domowego Kościoła, czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, które odbyło się w dniach od 6 do 8 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym i Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie.

Trzydniowy zjazd zakończył się w niedzielę 8 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Było to spotkanie par odpowiedzialnych za stałą formację i rozwój członków Domowego Kościoła.

Po raz pierwszy spotkanie o takim charakterze odbyło się w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Wzięli w nim udział: bp Adam Szal - delegat Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Wodarczyk - moderator generalny Ruchu Światło-Życie oraz ks. Marek Borowski SAC - moderator krajowy Domowego Kościoła.

W programie podsumowania był czas na modlitwę i konferencje, spotkania kręgu centralnego Domowego Kościoła, a także spotkania par diecezjalnych w tzw. filiach. Uczestnicy zjazdu mieli okazję skonfrontować swoje doświadczenia związane z posługą w Ruchu z przedstawicielami z innych diecezji. Dyskutowano np. o materiałach formacyjnych, czy o nowym projekcie "Zasad Domowego Kościoła".

W ramach rekreacji zaplanowano także wyjazd autokarowy do katedry koszalińskiej i do sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górę Chełmską. Niektórzy znaleźli czas na odpoczynek nad morzem.

Na zakończenie zjazdu podczas uroczystej Mszy św. 14 nowych par diecezjalnych uroczyście objęło swoją posługę wobec Ruchu i całego Kościoła. Małżonkowie otrzymali specjalne błogosławieństwo z rąk moderatora generalnego ks. Adama Wodarczyka.

W sobotę 7 września konferencję do delegatów wygłosił ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak. Powiedział w niej, jak ważne jest zaangażowanie świeckich w Kościele. Mówił też, że w obliczu narastającej fali laicyzacji, nie wystarczy już, jak to określił, "ewangelizacyjna kosmetyka”. Wzywał do szukania nowych, adekwatnych do zmieniającego się świata, form głoszenia Dobrej Nowiny:

- Tak jak potrzebne jest nam ciągłe nawracanie się w sensie uzdrawiania naszej relacji z Bogiem, tak dzisiaj jest nam potrzebne swoiste nawrócenie pastoralne. Nie jest to proste, także w kontekście Ruchu Światło-Życie, o czym dobrze wiecie. Czasami najprościej powiedzieć, że wszystko powinno być tak, jak było na początku. Tak trudno nam czasem przekroczyć granice mentalne. Potrzeba, byśmy wychodzili z Ewangelią na ulice, tam, gdzie na co dzień żyjemy - apelował biskup koszalińsko-kołobrzeski.

Bp Dajczak przewodniczył także sobotniej Mszy św. w kaplicy seminaryjnej. - Jezus wysyła was, byście głosili, byście ewangelizowali. Pokazujcie w waszych diecezjach, w waszych parafiach, że małżeństwo może być piękne, że miłość może być piękna. Tak jak cały Kościół, tak i wy uważajcie, żebyście się za bardzo nie zajęli sobą. Bo Kościół, który się za bardzo zajmuje sobą, zawsze popada w tarapaty - mówił w homilii do członków Domowego Kościoła.

- Wiara nigdy nie jest sprawą prywatną, przychodzi moment, że trzeba iść się nią dzielić i na tym polega diakonia Domowego Kościoła. Pan Bóg daje charyzmat, ja go rozeznaję, Kościół potwierdza i w ten sposób służę. Widzimy, co się dzieje wokół. Wielu ludzi żyje w bezsensie, alkoholizmie, popada w depresje i trzeba im powiedzieć, że jest Bóg, który ich kocha. Tu nie chodzi o cyfry, ale o konkretnych ludzi - wyjaśnia ks. Marek Borowski SAC, moderator krajowy Domowego Kościoła.

- Domowy Kościół działa bardzo spokojnie i organicznie. Może nie zawsze wiemy, że Domowy Kościół jest, bo nie ma wokół niego wielkich fajerwerków, ale on naprawdę działa - mówi ks. dr Jacek Lewiński, moderator Domowego Kościoła w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

- Pierwszą przestrzenią ewangelizacji jest małżeństwo i rodzina, co często bywa pomijane, bo wydaje się oczywiste, ale przyprowadzić do Jezusa własne dzieci to jest praca na kilkanaście lat. To jest największy dar i powinność z naszej strony względem Kościoła - mówi Tomasz Strużanowski z pary krajowej Domowego Kościoła.

Członkowie Domowego Kościoła angażują się przede wszystkim w pracę na rzecz parafii. Można ich spotkać w poradniach małżeńskich, organizują wieczory modlitewne, angażują się w obronę życia. Pracują także z młodzieżą i z rodzicami dzieci przystępujących do I Komunii Świętej.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Domowy Kościół obejmuje 41 kręgów, a więc ok. 350 małżeństw z dziećmi. W Polsce wspólnota ta zrzesza ponad 30 tys. małżonków z dziećmi. Co roku do wspólnoty dołączają nowe kręgi, a od czterech lat frekwencja rodzin na rekolekcjach oazowych zwiększa się o 15 procent. W tym roku wzięło w nich udział cztery tysiące osób z całej Polski.

Sobotnia i niedzielna Msza św. transmitowana była przez diecezjalną telewizję internetową Dobre Media. Przygotowaniem śpiewów podczas liturgii zajęła się Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

tekst i zdjęcia: Justyna Steranka i ks. Wojciech Parfianowicz
"Gość Niedzielny"


Może zainteresuje Cię również...

Dzień Wspólnoty Domowego Kościoła

17 X 2022
W Sanktuarium Maryjnym w Górce Klasztornej spotkały się rodziny z Domowego Kościoła z rejonu Wałcz-Jastrowie. Zobacz!

Kalendarz adwentowy 2022

25 XI 2022
Kalendarz adwentowy na rok 2022. Zapraszamy do codziennego trudu walki o piękne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Zobacz!

Diecezjalna Pielgrzymka po raz 28

11 XI 2022
XXVIII Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej odbyła się w koszalińskim seminarium 11 listopada 2022r. Zobacz!

Bal Andrzejkowy DK Rejonu Piła-Trzcianka

28 XI 2022
W dniu 19 listopada 2022 w Zajeździe Korona w Wałczu odbył się Bal Andrzejkowy Rejonu Piła-Trzcianka. Zobacz!

Dzień Wspólnoty rejonu Piła-Trzcianka

10 XI 2022
23.10 w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Pile odbył się Rejonowy Dzień Wspólnoty. Zobacz!

Oaza Modlitwy

09 XI 2022
W Parafii św. Antoniego w Wałczu odbyła się Oaza Modlitwy Domowego Kościoła rejonu Wałcz-Jastrowie. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter