Niedziela gaudete

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Trzecia Niedziela Adwentu jest nazywana niedzielą różową lub niedzielą gaudete. W pierwszym przypadku nazwa ta pochodzi od koloru szat liturgicznych, które mogą być w tym dniu użyte. W niektórych kościołach bowiem, do sprawowania Najświętszej Ofiary kapłani zakładają w tę niedzielę różowe ornaty.

Róż,  to kolor nieba o wschodzie słońca, kolor jutrzenki (przedświtu, rozświetlonego porannego nieba). Jutrzenka zwiastuje nowy dzień i ustąpienie mroków nocy. Ta symbolika odnosi się do radości ze zbliżającego się Narodzenia Chrystusa. Fiolet Adwentu jest na chwilę jakby „prześwietlony” blaskiem rychłego już przyjścia Pana w tajemnicy Bożego Narodzenia. Niedziela gaudete mówi więc do nas przez liturgię: Pan, mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną (1 Tm 6, 16), Światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka (J 1, 9), Słońce sprawiedliwości (Ml 3,20), nawiedzające nas z wysoka Wschodzące Słońce (Łk 1, 78), jest już blisko! Radujcie się, bo On jest tuż tuż!

Motyw radości zaznacza się szczególnie w drugiej wspomnianej nazwie. Łacińska mszalna antyfona na wejście, zaczerpnięta w tym dniu z Listu św. Pawła do Filipian (4, 4-5), brzmi: Gaudete in Domino semper: iterum dico, gaudete. Dóminus enim prope est. (Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powiadam: radujcie się! Pan jest blisko.) Także inne teksty liturgii tej niedzieli przepełnione są radością z zapowiadanego przyjścia Chrystusa i ocalenia, jakie przynosi ludzkości.

Np. w kolekcie kapłan modli się na początku Eucharystii: Boże, Ty widzisz z jaką wiarą oczekujemy świąt Narodzenia Pańskiego, + spraw, abyśmy przygotowali nasze serca * i z radością mogli obchodzić wielką tajemnicę naszego zbawienia. Przez naszego Pana Jezusa Chrystusa, Twojego Syna, + który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.

Może zainteresuje Cię również...

Świąteczne Kolędowanie Rejonu Szczecineckiego DK

18 I 2024
Tradycją DK z rejonu szczecineckiego jest świąteczne kolędowanie. Zobacz!

Pierwsze Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK

05 II 2024
W dniu 3 lutego 2024 r. w Szczecinku w parafii św. Krzysztofa odbyło się pierwsze spotkanie DOR DK Zobacz!

Wspólne kolędowanie DK w Pile

14 I 2024
W niedzielę 14 stycznia 2024r. rodziny DK z parafii Wspomożenia Wiernych w Pile spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Zobacz!

Rekolekcje zimowe 16-18.02.2024

18 II 2024
Bóg, wspólnota, modlitwa Zobacz!

Święto Ofiarowania Pańskiego

02 II 2024
Wszystkiego najlepszego Tym, którzy ofiarowują nam siebie! Zobacz!

Bezalkoholowy Bal DK - Rejonu Szczecinek

17 II 2024
W sobotę 10 lutego w Szczecinku odbył się Bal bezalkoholowy zorganizowany przez DK - Rejonu Szczecinek Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter