Nowy Moderator Generalny Ruchu

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 9 czerwca 2015 roku biskupi wybrali nowego Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie. Został nim ks. dr Marek Lech Sędek – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. Marek urodził się w roku 1963. Pochodzi z Parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 maja 1988 roku z rąk kard. Józefa Glempa. W diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie proboszczem Parafii pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, kanonikiem honorowym Radzymińskiej Kapituły Kolegiackiej, członkiem Rady Kapłańskiej, Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Duszpasterstwa Ministrantów, asystentem kościelnym Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym.

Nowy Moderator Generalny należy do Ruchu Światło-Życie od roku 1977. W latach 1992-1999 był już moderatorem diecezjalnym w diecezji warszawsko-praskiej, a ponownie pełni tę posługę od roku 2012. W latach 2004-2005 był moderatorem Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Jest autorem podręczników formacyjnych Oazy Nowej Drogi i Oazy Ewangelizacji. Napisał pracę doktorską na temat "Formacja do dojrzałości chrześcijańskiej w wybranych ruchach katolickich w Polsce (Ruch Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Droga neokatechumenalna, ruch charyzmatyczny", którą opublikował w roku 2002.

Pytany o wizję posługi Moderatora Generalnego, ks. Marek Sędek stwierdził:

 1. Krościenko nad Dunajcem ma pełnić rolę centrum ruchu i być siedzibą Moderatora Generalnego. Osoby tworzące centrum, wraz z Moderatorem Generalnym (i osobami z centrum Domowego Kościoła przy ul. Jagiellońskiej) mają dokładać wszelkich starań, by stanowić żywą wspólnotę ruchu ukazującą, czym jest Kościół jako wspólnota wspólnot. Krościenko winno stać się na nowo, jak za czasów ks. Blachnickiego, miejscem powstawania i koordynacji projektów ewangelizacyjnych i pastoralnych dla całego ruchu.
   
 2. Trzeba uwspółcześnić materiały formacyjne ruchu, to znaczy, zachowując teologię i założenia formacyjne przyjęte przez ks. Blachnickiego, opracować na nowo (być może czasem w kilku wariantach) konspekty do wielu spotkań formacji rocznej, jak też do niektórych elementów oaz wakacyjnych z uwzględnieniem nowych metod i środków formacyjnych. Potrzebne też będzie ożywienie działania Komisji Teologiczno-Programowej.
   
 3. Główny wysiłek trzeba skierować na działalność ewangelizacyjną i formacyjną ruchu poprzez inspirowanie i koordynowanie różnych inicjatyw oraz wymianę doświadczeń – także w innych krajach, w których są wspólnoty ruchu – przy wykorzystaniu nowoczesnych środków multimedialnych oraz inicjowanie działań, które by z nową dynamiką podjęły główne zadania ruchu, do jakich należą ewangelizacja i formacja. Stworzenie i nieustanne poszerzanie ogólnie dostępnego dla duszpasterzy i animatorów "banku pomysłów, materiałów i narzędzi ewangelizacyjnych", a także rozwój idei oraz wspieranie inicjatyw służących budowaniu parafii według modelu Vaticanum II.
   
 4. Poszerzyć formułę działania KWC, to znaczy, nie rezygnując z deklaracji abstynencji od alkoholu, położyć większy nacisk na inne typy współczesnych zagrożeń i uzależnień oraz aktywniej promować styl życia w duchu nowej kultury rozumianej w świetle 9. drogowskazu nowego człowieka.
   
 5. Rozwój harmonijnej współpracy z Domowym Kościołem, rodzinną gałęzią ruchu, przy zachowaniu jego autonomii, wynikającej z przyjętych statutów i charakteru funkcjonowania. Trzeba pamiętać, że atmosfera wzajemnych kontaktów i spotkań, zwłaszcza na szczeblach centralnych, potwierdza bądź też podważa wiarygodność naszego ruchu w oczach całego Kościoła.

źródła: oaza.pl, diecezja.waw.pl

Może zainteresuje Cię również...

Tworzenie Diakonii Wyzwolenia

16 III 2012
Zaproszenie na rekolekcje ORDW oraz do posługi w Diakonii. Zobacz!

Wtorkowy Ruch w eterze 22.11.2011

21 XI 2011
W każdy wtorek Internetowe Radio Fos-Zoe transmituje audycję Wtorkowy Ruch w eterze. Przypominamy o tej ogólnopolskiej inicjatywie i zachęcamy do słuchania. W audycji m.in. temat Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz katecheza o Mszy Świętej. Zobacz!

II Ogólnopolski Kongres KWC

21 XI 2021
W dniach od 5 do 7 listopada członkowie Diec. KWC uczestniczyli w II Ogólnopolskim Kongresie KWC w Starym Sękocinie pod Warszawą. Zobacz!

Internetowy Żywy Różaniec

01 IX 2022
Diecezjalna Diakonia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji wychodzi z inicjatywą organizowania Żywego Różańca - przez Internet! Zobacz!

Nowi odpowiedzialni w Domowym Kościele

25 VI 2017
Wybrano nową parę diecezjalną oraz pary rejonowe Piły i Słupska. Zobacz!

Rok 2006 w naszej diecezji

31 XII 2006
Prezentujemy podsumowanie najważniejszych wydarzeń z życia naszej diecezjalnej oazy z roku 2006. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter