Nowy Moderator Generalny Ruchu

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Podczas 396. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, 9 czerwca 2015 roku biskupi wybrali nowego Moderatora Generalnego Ruchu Światło-Życie. Został nim ks. dr Marek Lech Sędek – moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie w diecezji warszawsko-praskiej.

Ks. Marek urodził się w roku 1963. Pochodzi z Parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa w Warszawie-Falenicy. Święcenia prezbiteratu przyjął 28 maja 1988 roku z rąk kard. Józefa Glempa. W diecezji warszawsko-praskiej jest obecnie proboszczem Parafii pw. Narodzenia NMP w Mińsku Mazowieckim, kanonikiem honorowym Radzymińskiej Kapituły Kolegiackiej, członkiem Rady Kapłańskiej, Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego i Rady Duszpasterstwa Ministrantów, asystentem kościelnym Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich oraz wykładowcą teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym.

Nowy Moderator Generalny należy do Ruchu Światło-Życie od roku 1977. W latach 1992-1999 był już moderatorem diecezjalnym w diecezji warszawsko-praskiej, a ponownie pełni tę posługę od roku 2012. W latach 2004-2005 był moderatorem Unii Kapłanów Chrystusa Sługi. Jest autorem podręczników formacyjnych Oazy Nowej Drogi i Oazy Ewangelizacji. Napisał pracę doktorską na temat "Formacja do dojrzałości chrześcijańskiej w wybranych ruchach katolickich w Polsce (Ruch Światło-Życie, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Droga neokatechumenalna, ruch charyzmatyczny", którą opublikował w roku 2002.

Pytany o wizję posługi Moderatora Generalnego, ks. Marek Sędek stwierdził:

 1. Krościenko nad Dunajcem ma pełnić rolę centrum ruchu i być siedzibą Moderatora Generalnego. Osoby tworzące centrum, wraz z Moderatorem Generalnym (i osobami z centrum Domowego Kościoła przy ul. Jagiellońskiej) mają dokładać wszelkich starań, by stanowić żywą wspólnotę ruchu ukazującą, czym jest Kościół jako wspólnota wspólnot. Krościenko winno stać się na nowo, jak za czasów ks. Blachnickiego, miejscem powstawania i koordynacji projektów ewangelizacyjnych i pastoralnych dla całego ruchu.
   
 2. Trzeba uwspółcześnić materiały formacyjne ruchu, to znaczy, zachowując teologię i założenia formacyjne przyjęte przez ks. Blachnickiego, opracować na nowo (być może czasem w kilku wariantach) konspekty do wielu spotkań formacji rocznej, jak też do niektórych elementów oaz wakacyjnych z uwzględnieniem nowych metod i środków formacyjnych. Potrzebne też będzie ożywienie działania Komisji Teologiczno-Programowej.
   
 3. Główny wysiłek trzeba skierować na działalność ewangelizacyjną i formacyjną ruchu poprzez inspirowanie i koordynowanie różnych inicjatyw oraz wymianę doświadczeń – także w innych krajach, w których są wspólnoty ruchu – przy wykorzystaniu nowoczesnych środków multimedialnych oraz inicjowanie działań, które by z nową dynamiką podjęły główne zadania ruchu, do jakich należą ewangelizacja i formacja. Stworzenie i nieustanne poszerzanie ogólnie dostępnego dla duszpasterzy i animatorów "banku pomysłów, materiałów i narzędzi ewangelizacyjnych", a także rozwój idei oraz wspieranie inicjatyw służących budowaniu parafii według modelu Vaticanum II.
   
 4. Poszerzyć formułę działania KWC, to znaczy, nie rezygnując z deklaracji abstynencji od alkoholu, położyć większy nacisk na inne typy współczesnych zagrożeń i uzależnień oraz aktywniej promować styl życia w duchu nowej kultury rozumianej w świetle 9. drogowskazu nowego człowieka.
   
 5. Rozwój harmonijnej współpracy z Domowym Kościołem, rodzinną gałęzią ruchu, przy zachowaniu jego autonomii, wynikającej z przyjętych statutów i charakteru funkcjonowania. Trzeba pamiętać, że atmosfera wzajemnych kontaktów i spotkań, zwłaszcza na szczeblach centralnych, potwierdza bądź też podważa wiarygodność naszego ruchu w oczach całego Kościoła.

źródła: oaza.pl, diecezja.waw.pl

Może zainteresuje Cię również...

Wakacyjny Dzień Wspólnoty

12 VII 2013
W czwartek 11 lipca do Lipia przyjechali uczestnicy czterech grup oazowych oraz wiele przyjaciół Ruchu. Dzień Wspólnoty jest zawsze doskonałą okazją do wspólnego świętowania i do poczucia klimatu rekolekcji także dla tych, którzy akurat nie mogą wziąć w Zobacz!

Zasady Domowego Kościoła

Tekst Zasad Domowego Kościoła gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie zatwierdzonych przez Konferencję Episkopatu Polski w dniach 8-9 marca 2006 roku. Niniejszy dokument ustala zasady działania i stanowi regulamin organizacyjny Domowego Kościoła. Zobacz!

Wakacyjny dzień wspólnoty

12 VII 2014
Dzień wspólnoty podczas pierwszego turnusu oaz wakacyjnych odbył się w Lipiu w piątek, 11 lipca 2014 roku. Wzięły w nim udział trzy oazy: Oaza Dzieci Bożych III st. z Ostrowca, Oaza Nowego Życia 0 st. z Lekowa i Oaza Nowego Życia I st. z Lipia. Zobacz!

Oazy wakacyjne 2022

04 III 2022
Jak najlepiej odpocząć? Połączyć oddech dla ciała z oddechem dla duszy! Dlatego jak co roku zapraszamy dzieci i młodzież na rekolekcje w wakacje! Zobacz!

Wtorkowy Ruch w eterze 28.02.2012

28 II 2012
Dziś kolejna audycja w Internetowym Radiu Fos-Zoe. W czasie Wtorkowego Ruchu w eterze wszystkich słuchaczy zapraszamy również na czat oazowy www.chat.oaza.pl. Dostępne są tez nagrana z tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych. Zobacz!

Tworzenie Diakonii Wyzwolenia

16 III 2012
Zaproszenie na rekolekcje ORDW oraz do posługi w Diakonii. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter