Oaza a parafia

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

5 listopada 2011 r. we wszystkich filiach Ruchu Światło-Życie w Polsce odbyły się Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, na których zebrali się przedstawiciele diakonii diecezjalnych, moderatorzy diecezjalni oraz pary diecezjalne Domowego Kościoła.

Tegoroczne jesienne DWDD odbywało się pod hasłem: „Plan Ad Christum Redemptorem II. Ruch Światło- Życie w służbie odnowy parafii - ku diakonii wspólnoty lokalnej”. Nasza delegacja liczyła 11 osób. Były w niej po raz pierwszy również dwie przedstawicielki Oazy Wielkiej Sychem - z franciszkańskiej wspólnoty oazowej w Koszalinie.

Gośćmi spotkania byli dwaj proboszczowie - ks. Roman Litwińczuk (były moderator generalny Ruchu), który jest proboszczem dużej parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie Wielkopolskim oraz ks. Jerzy Salamon (moderator diecezjalny  w diec. kaliskiej), który pełni posługę proboszcza w par. pw. Wszystkich Świętych w Rychnowie w diec. kaliskiej. Dzielili się oni swoimi spostrzeżeniami, co do wpływu charyzmatu Ruchu Światło-Życie na dynamikę parafii. Opowiadali oni o swoich obawach duszpasterskich - zwłaszcza o anonimowości parafii.

Ze strony Domowego Kościoła wybrzmiał mocny postulat o dyskusję nt. Kościoła realizującego się "poza plebanią". Świeccy nie mogą pozwolić sobie na zaangażowanie podobne do kapłanów. Nie mogą brać udziału w każdym spotkaniu parafialnym. Czy nie trzeba zatem szukać rozwiązań, łączących prozaiczne ludzkie potrzeby wypoczynku, kultury, wsparcia, czy organizacji codziennego życia z zaangażowaniem parafialnym i budowaniem wspólnoty parafii? - pytali uczestnicy spotkania.

Głównym wnioskiem i postulatem ewangelizacyjnym było budowanie relacji w parafii. Najpierw na plebani i w kręgu świeckich liderów oraz członków grup, a potem dalej. Dziś ewangelizacja na pewno musi być rodzajem zainteresowania pojedynczym człowiekiem. Najpierw tym, który już przychodzi do kościoła. Potem tymi, którzy omijają go szerokim łukiem.

Zobacz galerię zdjęć ze spotkania
Zobacz relacje z innych DWDD w Polsce

Może zainteresuje Cię również...

Rekolekcje zimowe 16-18.02.2024

18 II 2024
Bóg, wspólnota, modlitwa Zobacz!

Bezalkoholowy Bal DK - Rejonu Szczecinek

17 II 2024
W sobotę 10 lutego w Szczecinku odbył się Bal bezalkoholowy zorganizowany przez DK - Rejonu Szczecinek Zobacz!

Pierwsze Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK

05 II 2024
W dniu 3 lutego 2024 r. w Szczecinku w parafii św. Krzysztofa odbyło się pierwsze spotkanie DOR DK Zobacz!

Wspólne kolędowanie DK w Pile

14 I 2024
W niedzielę 14 stycznia 2024r. rodziny DK z parafii Wspomożenia Wiernych w Pile spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Zobacz!

Świąteczne Kolędowanie Rejonu Szczecineckiego DK

18 I 2024
Tradycją DK z rejonu szczecineckiego jest świąteczne kolędowanie. Zobacz!

Święto Ofiarowania Pańskiego

02 II 2024
Wszystkiego najlepszego Tym, którzy ofiarowują nam siebie! Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter