Oazowy moderator biskupem

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

W sobotę, 7 maja 2016 roku, podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Żywego Różańca do Skrzatusza, ogłoszono decyzję papieża Franciszka, który mianował ks. Krzysztofa Włodarczyka biskupem pomocniczym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Biskup nominat urodził się 25 lutego 1961 roku. Pochodzi z Rusinowa, w parafii pw. Zwiastowania NMP w Łącku. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, 21 czerwca 1987 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Ignacego Jeża. Jako neoprezbiter był wikariuszem w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lipiu. W październiku 1988 roku został skierowany przez biskupa Jeża do Iłowca koło Wałcza, aby stworzyć tam dom rekolekcyjny.

Ze względu na trudności w przejęciu budynku, w kwietniu 1989 roku został przeniesiony do Koszalina-Wilkowa, gdzie w latach 1989-1998 pełnił funkcję dyrektora Diecezjalnego Domu Rekolekcyjnego. W roku 1990, pracując w Kurii Biskupiej w Koszalinie, objął kierownictwo Referatu Duszpasterstwa Rodzin i został diecezjalnym duszpasterzem trzeźwości. W latach 2000-2006 był budowniczym i pierwszym dyrektorem Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie. W latach 1996-2003 pełnił funkcję asystenta kościelnego Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej z Lipia, a w latach 2006-2007 – wicerektora Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie.

W roku 2005 ks. Włodarczyk otrzymał stopień doktora nauk teologicznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy z teologii pastoralnej pt. „Model duchowości małżeńskiej i rodzinnej we współczesnych ruchach rodzinnych w Polsce”. Od roku 2007 jest dyrektorem Wydziału Duszpasterskiego Kurii Biskupiej i członkiem Rady Kapłańskiej. Pełni także funkcję sędziego Sądu Biskupiego. Jest papieskim kapelanem honorowym (prałatem) i kanonikiem gremialnym Kolegiackiej Kapituły Pilskiej.

Biskup nominat od bardzo wielu lat jest związany z Ruchem Światło-Życie, a w sposób szczególny z jego gałęzią rodzinną – Domowym Kościołem. Jest członkiem Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie” i Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. W latach 1998-2005 pełnił posługę moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła, a obecnie jest moderatorem rejonu koszalińskiego. Poprowadził niezliczoną ilość rekolekcji dla małżeństw i rodzin. Podczas tegorocznych wakacji miał być moderatorem Oazy Rodzin stopnia I w Rokitnie...

Święcenia biskupie ks. Krzysztof Włodarczyk przyjmie 11 czerwca 2016 roku o godz. 14:00 w bazylice kołobrzeskiej, podczas diecezjalnych obchodów 1050-lecia chrztu Polski.
 

Komunikat biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka

Rozmowa Radia Koszalin z Biskupem nominatem

Relacja Radia Plus z konferencji prasowej Biskupa nominata

Może zainteresuje Cię również...

Centralna Oaza Matka

11 IV 2024
Zapraszamy 17-20 maja do Krościenka! Zobacz!

Triduum Paschalne w formie rekolekcji

08 IV 2024
Tym razem młodzi przeżyli Triduum Paschalne w formie rekolekcji w Koszalinie Zobacz!

Powołani do misji - konkretne wezwanie

03 V 2024
Niedługo rozpocznie się kolejny rok formacyjny pod hasłem "Powołani do misji". Wśród naszych oazowiczów jest rodzina, która to wezwanie wciela w życie. Zobacz!

II spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej

20 V 2024
W dniu 18 maja 2024 r. odbyło się drugie spotkanie DOR DK Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter