Odsłonięcie pomnika

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Pomnik Dzieci Utraconych w Koszalinie zostanie uroczyście odsłonięty i poświęcony 24 marca w Narodowy Dzień Życia i w przeddzień obchodzonego w Kościele katolickim Dnia Świętości Życia.

Uroczystości rozpoczną się Mszą św. o godz. 9:00 w koszalińskiej katedrze. Eucharystii przewodniczył będzie biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak. Po Mszy św. uroczystości pogrzebowe przeniosą się na Cmentarz Komunalny w Koszalinie, gdzie o godz. 10:45 rozpocznie się trzeci pochówek dzieci utraconych, pozostawionych w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Na zakończenie poświęcenia pomnika dokona biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, który od początku uczestniczył w pracach Komitetu.

Pochówek dzieci utraconych będzie miał charakter ekumeniczny. Wezmą w nim udział duchowni Kościołów zrzeszonych w Koszalińskim Oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

Pomnik, to zmniejszona kopia rzeźby Maryi Matki Życia, znajdującej się przed radomską kurią biskupią. Autorem projektu jest łódzka artystka Krystyna Fałdyga-Solska.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych pracuje aktualnie nad powołaniem w Koszalinie grupy wsparcia dla rodziców po stracie dziecka. Pierwsze spotkanie grupy odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12:00 w Centrum Edukacyjno- Formacyjnym w Koszalinie.

Komitet Budowy Pomnika Dzieci Utraconych został powołany 18 stycznia 2011 r. w Koszalinie. Honorowymi członkami komitetu są: biskup koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, prezydent Koszalina Piotr Jedliński, przewodniczący Rady Miasta Koszalin Władysław Husejko oraz Urszula Mikietyńska, lekarz pediatra i radna miejska. Pomysłodawcą budowy pomnika jest ks. Henryk Romanik. To inicjatywa społeczna, w którą zaangażowały się m.in. władze miejskie, przedstawiciele lokalnego Kościoła, szpitala, Urzędu Stanu Cywilnego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej oraz lokalnych mediów.

Budowa Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie odbyła się w ramach kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Autorem projektu plakatu i ulotki jest Koszaliński artysta-fotografik Zdzisław Pacholski. Inicjatywę wspierają i koordynują Radio Plus Koszalin, TVP Szczecin oraz „Gość Niedzielny”.

 

Może zainteresuje Cię również...

Triduum Paschalne w formie rekolekcji

08 IV 2024
Tym razem młodzi przeżyli Triduum Paschalne w formie rekolekcji w Koszalinie Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty DK rejonu Piła-Trzcianka

10 III 2024
Rejonowy Dzień Wspólnoty Rejonu Piła-Trzcianka DK Zobacz!

Centralna Oaza Matka

11 IV 2024
Zapraszamy 17-20 maja do Krościenka! Zobacz!

DWDD w Luboniu

18 III 2024
Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter