Paschalny Dzień Wspólnoty Rejonu Wałcz-Jastrowie Róża Wielka 15.06.2024

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Eucharystia w życiu wspólnoty i każdego z nas.

W minioną sobotę, dnia 15.06.2024 w kościele p.w Trójcy Świętej w Róży Wielkiej uczestniczyliśmy w Paschalnym Dniu Wspólnoty  rejonu Wałcz- Jastrowie.

Spotkanie nasze rozpoczęliśmy Namiotem spotkania przy wystawionym Najświętszym Sakramencie. Diakonia modlitwy wprowadziła nas do Eucharystii której przewodniczył ks. Andrzej Wachowicz oraz proboszcz parafii ks. Dariusz Leśniewski.

Po Eucharystii, nasze zawiązywanie wspólnoty miało charakter bardzo rodzinny, był to dla nas czas, który spędziliśmy na wspólnych zabawach z dziećmi, tańcach oraz konkursach dzięki którym wiedzieliśmy, że jesteśmy razem, we właściwym miejscu. W naszej wspólnocie, którą to my tworzymy.

Po zawiązaniu wspólnoty wysłuchaliśmy świadectwa Ani i Romana. 

Ania mówiąc o testamencie wiary oraz wzorcach rodzinnych jakie pozostawił  jej ukochany tata, skłoniła nas do refleksji. Po 8 latach w DK  z Romanem u boku razem pracują, modlą się a przede wszystkim działają. Jednak, jak dodała Ania, nie ma nic ważniejszeg niż Kościoł, Eucharystia oraz Wspólnota. Słuchając słów Ani, która w piekny sposób mówiła o tym jak Bóg stawia a naszej drodze ludzi którzy pomagają nam iść dalej, pracować i wspierać parafię kiedy my sami jesteśmy zmęczeni lub nie dajemy już rady, miałam możliwość przygląć się naszym cudownym rodzinom. Wtuleni w siebie małżonkowie, ich gesty oraz pełne miłości i zrozumienia spojrzenia mi osobiście pokazały, że doskonale wiedzieliśmy o czym mowa.  

Roman podzielił sie z nami obserwacją Kościołów poza grancami kraju jak i tymi w naszej Ojczyźnie. Mijając na szlakach (które wspólnie z Anią przemierzali) zadbane przydrożne kapliczki widział, że wszystko to o co dbamy to nasz kościół do którego należymy, służy nam do tego abyśmy mogli trwać we wspólnocie. 

   Jestem ministrantem i dbam o wspólnotę do której należę. Jednoczymy się wokół Eucharystii, nasi rodzice którzy przyjechali z Kresów skupiali się wokół Eucharystii, dzisiaj my jako wspólnota możemy przekazać dzieciom nasze wartości i tradycje oraz naszą miłość. Dzielmy sie tym co mamy.


Podsumował Roman. 

Dziekujemy bardzo za to świadectwo. Jestem pewna, że nie tylko mnie ale i pozstałym małżeństwom taka perspektywa była bardzo potrzebna.

Po świadectwie, konferencję wygłosił dla nas Ks. Darek Więcek.

Ksiądz Darek, nawiązał do Bożego testamentu jaki każdy z nas otrzymał. Wielkim darem od naszego Ojca w Niebie jest Eucharystia.  W czasach, gdzie współczesny Kosciół potrzebuje ewangelizacji zdajemy sobie sprawę, że ewangelizować nam przyszło w większości  ludzi ochrzczonych. Aby byc świadkiem musimy czerpać siły właśnie z Eucharystii.

   ,, Kto spożywa Moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne (..) J 6, 54-58

Odpowiadajac na te pytania będzie nam łatwiej spotkać się z naszym Panem.

Kościół żyje dzięki Eucharystii, mówił dalej ks. Darek. Wierzymy w moc Ewangelii ponieważ to nikt inny jak sam Chrystus obiecuje nam, że jest i będzie z nami , że jest w kościele podczas każdej Eucharystii. Jeśli nie wierzymy w Jego obietnice, to w czyje obietnice mamy wierzyć? Bóg obdarza nas swoją ojcowską miłością a my w zamian czcimy Go w należyty sposób. Bardzo pokrzepiające było przypomnienie nam, iż Bóg Stwórca wzywa każdego z nas po imieniu, zaprasza do wspólnoty. Ofiara jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego, ożywia ciało i daje życie ludziom oraz że w Eucharystii jest żywy Chrystus.

Na koniec Ksiądz Darek w kilku punktach wskazał nam, o czym powinniśmy pamiętać , co jest dla nas najważniejsze:

Dla mnie, najważniesze było zrozumienie, że Eucharystia tworzy kościół a kosciół tworzy wspólnotę. Zwołana Wspólnota składa dziękczynienie samemu Bogu w Eucharystii. 

Po konferencji był czas na spotkanie w grupach którego celem była refleksja nad naszym miejscem w Kościele- parafii, Kościele do którego przynależy nasza wspólnota lub innym kościele w którym, tak po ludzku - czujemy się ,, u siebie"
Jednogłośnie podsumowaliśmy, że najważniejsze jest nasze zaangażowanie. Cudownie było słuchać o różnych sposobach w jaki każdy z nas daje siebie, wkłada swoje serce, otwiera sie na pomoc. Wiedząc, że Pan nas uzdalnia postanowiliśmy działać!

Jestem wdzięczna za nasze spotkania. Jestem wdzięczna za czas jaki mamy oraz teamty jakie omawiamy. 
Jestem wdzięczna za wiedzę jaką mogę wynieść z naszych spotkań oraz działań jakie mogę  wdrażać w swojej wędrówce.
Ale przede wszystkim, jestem wdzięczna za moich braci i siostry z którymi mogę wędrować.

Chwała Panu!

Kamila Przybylska-Romańska.

Co o tym myślisz?

Może zainteresuje Cię również...

Wspólne kolędowanie DK w Pile

14 I 2024
W niedzielę 14 stycznia 2024r. rodziny DK z parafii Wspomożenia Wiernych w Pile spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Zobacz!

Pierwsze Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK

05 II 2024
W dniu 3 lutego 2024 r. w Szczecinku w parafii św. Krzysztofa odbyło się pierwsze spotkanie DOR DK Zobacz!

Bezalkoholowy Bal DK - Rejonu Szczecinek

17 II 2024
W sobotę 10 lutego w Szczecinku odbył się Bal bezalkoholowy zorganizowany przez DK - Rejonu Szczecinek Zobacz!

Świąteczne Kolędowanie Rejonu Szczecineckiego DK

18 I 2024
Tradycją DK z rejonu szczecineckiego jest świąteczne kolędowanie. Zobacz!

DWDD w Luboniu

18 III 2024
Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter