Początki

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Powstanie diakonii komunikowania społecznego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej  związane jest z osobami Tomasza Pukiewicza, Tomasza Skowrona i moderatora diecezjalnego Ruchu ks. Zbigniewa Woźniaka.

Gdy tworzył się portal oaza.pl przydzielono naszej diecezji domenę koszalin-kolobrzeg.oaza.pl (zresztą nadal aktualną, choć dzisiaj - z racji praktycznych - właściwie całkowicie wypartą przez skróconą wersję koszalin.oaza.pl). W roku 2000 uczyniono Tomasza Pukiewicza osobą kontaktową w tworzącej się sieci odpowiedzialnych za komunikowanie w Ruchu. Będąc informatykiem zajmował się on wówczas serwisami parafialnymi. Stąd ks. Woźniak, myśląc o utworzeniu diecezjalnej strony oazowej, zaprosił go do współpracy. Na Pielgrzymce Ruchu 11 listopada 2003 r. Tomasz poprowadził spotkanie na temat diakonii i możliwości, jakie daje Internet. Owocem było powstanie pierwszej, jeszcze bardzo bardzo prymitywnej strony oazowej (właściwie wizytówki) oraz oficjalne zawiązanie się Diecezjalnej Diakonii Komunikowania Społecznego.

Za dzień powstania tej diakonii uznaje się 13 grudnia 2003 r., gdy w Sieci umieszczona została owa wizytówka z danymi kontaktowymi moderatora i Centrum Ruchu. Tomasz Skowron jest twórcą pierwszego (2004) i drugiego (2006) layoutu stron diecezjalnych. Po dwóch latach od powstania diakonii ścisłe grono odpowiedzialnych za stronę liczyło osiem osób. Z czasem powstały podstrony diakonii diecezjalnych. Za sprawą kolejnego Tomka - Tomasza Uptassa, rozwinęło się forum "Tertulian". Powstało ono w roku 2004. Administrował nim Tomasz Skowron i Piotr Siwiński. Po awarii, przez którą utraciliśmy praktycznie wszystkie posty, postawił je na nowo właśnie Tomasz Uptass. Pod jego administracją odegrało ono bardzo znaczącą rolę integracyjną dla oazy w diecezji.

Prowadzenie całego serwisu diecezjalnego było na tyle wyjątkowe, że w lutym 2007 roku redakcja czasopisma „Wieczernik” uznała go za najlepszy spośród oazowych stron diecezjalnych w Polsce i nagrodziła dyplomem oraz nagrodą ufundowaną przez Moderatora Generalnego.

Może zainteresuje Cię również...

Wielkopostny RDW rejonu Wałcz - Jastrowie

18 III 2023
U źródła światła i życia Zobacz!

Zapisy na rekolekcje wakacyjne

25 III 2023
Terminy i lokalizacje oazowych rekolekcji wakacyjnych (2023) Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty DK Rejonu Piła-Trzcianka

29 V 2023
Jakiś prosty, krótki opis... Zobacz!

Wiosenne DWDD w Poznaniu

26 III 2023
W ostatni weekend marca członkowie diakonii diecezjalnych spotkali się na Dniu Wspólnoty w Poznaniu Zobacz!

Zimowe spotkanie

15 II 2023
Choć zima była tylko w nazwie, za nami już oazy zimowe. Wrażeń i dobrze spędzonego czasu nie było końca, a przecież to dopiero przedsmak tego, co w wakacje! Zobacz!

Triduum Paschalne w Skrzatuszu

09 IV 2023
Triduum Paschalne w formie rekolekcji oazowych w Skrzatuszu (2023) Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter