Rok 2005 u diakonii muzycznej

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Po kilkumiesięcznym wypoczynku diakonia gromadzi się na swoim pierwszym spotkaniu w nowym roku. Wszyscy zjechali się do Lipia w dniach od 4 do 6 marca, gdzie z radością przyjęły nas pod swój dach siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. I znowu kolejna "orka" z emisji głosu, gdyż widać, jak bardzo jest to dla diakonii ważne. Praca warsztatowa skierowana była na poszerzenie repertuaru o nowe śpiewy. Mimo, że Wielki Post, to całą diakonię ogarnął duch radości. Cóż, wieje on kędy chce... to chyba już paschalna radość :) Więc pogodny wieczór, śpiew, pozowanie do zdjęć, a uwieńczeniem tego wspólne bycie razem na modlitwie. Wszyscy rozjechali się umocnieni! Był to też czas podjęcia pracy nad spisanym statutem (dyskusje, poprawki i wprowadzanie w "życie").

29 kwietnia do 3 maja - to kolejna ważna data dla diakonii. Diakonia bowiem podejmuje nową odpowiedzialność w diecezji. Organizuje pierwsze, eksperymentalne rekolekcje dla scholi parafialnych i diakonii muzycznych poszczególnych wspólnot oazowych. Na Rolę przybyło około 30 uczestników z różnych miejscowości naszej diecezji. Rekolekcje te poprowadziły - oprócz ks. Andrzeja i s. Moniki - osoby, które są od początku w diakonii i czują się już bardziej za nią odpowiedzialne. Są to: Natalia Korczyc, Paulina Antosiewicz, Łukasz Czartowski, Żaneta Wielocha i s. Natalia Frączek (już jako postulantka Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej). Rekolekcje te oparte były na szukaniu Pana Boga poprzez śpiew. Uczestnicy mieli swoje spotkania z animatorami w grupach. Tam dzielili się swoim doświadczeniem wiary. Ks. Andrzej służył sakramentami i prowadził szkołę liturgiczną. S. Monika prowadziła zajęcia z muzyki i śpiewu w liturgii. Natalia Korczyc z Łukaszem działali na polu emisji głosu i podstawowych zasad muzyki. Nie brakowało czasu na wspólną zabawę, no i modlitwę, szczególnie Eucharystię. W tych wszystkich punktach chcieliśmy przekazać, czym jest muzyka, śpiew.... Najbardziej w kościele, w liturgii. Owocem tych rekolekcji były naprawdę piękne świadectwa uczestników. Pokazały one, że warto jest coś takiego proponować scholom, dlatego chcemy wyciągnąć konstruktywne wnioski i podjąć w przyszłym roku znowu tego rodzaju służbę.

28 sierpnia została wyjątkowo zwołana cała diakonia. Powodem tego zjazdu było przygotowanie się do diecezjalnego czuwania młodzieży. Doświadczenia poprzednich lat pokazały, że próba kilka godzin przed czuwaniem na powakacyjnym Dniu Wspólnoty nie była najlepszym rozwiązaniem, dlatego odpowiedzialni wprowadzili zasadę, że diakonia będzie się spotykać na jednodniowym warsztacie zawsze w ostatnią sobotę sierpnia. Na ten dzień zaprosiliśmy też osoby, które chciałyby włączyć się w diakonię. Przyjechało 29 osób, które zostały przesłuchane. Nowością stało się to, że przyjęte osoby nie miały być od razu członkami. Od tego spotkania została wprowadzona roczna kandydatura i do praktyki i do statutu diakonii. Została zauważona potrzeba, żeby wprowadzać stopniowo nowe osoby w zwyczaje diakonii. Czas kandydatury ma być okresem przyglądania się kandydatów i na odwrót :) Kandydaci mają być obecni na wszystkich spotkaniach diakonii i dotyczą ich takie same obowiązki co członków. Diakonia przyjmuje zasadę, że zawsze w ostatnią sobotę sierpnia będzie odbywał się nabór nowych kandydatów. Jeśli będą osoby, które wyjątkowo będą chciały się włączyć w innym terminie, niż ten, to decyzję o ich przesłuchaniu i przyjęciu na kandydatów podejmie moderator diakonii z siostrą odpowiedzialną.

17-19 września, to znowu powakacyjny Dzień Wspólnoty i Diecezjalne Czuwanie Młodzieży. Tradycyjnie służymy. Na czuwaniu tym razem podejmujemy nie tylko samą Eucharystię, ale też zawiązanie wspólnoty i nieszpory.

Po roku nieobecności, w dniach od 21 do 23 października na oazę modlitwy wracamy do Szczecinka, do parafii mariackiej. Przyjechało ponad 20 osób. Ks. Andrzej tym razem wyjątkowo przybył dopiero w sobotę z racji swoich obowiązków w diecezjalnym kolegium organistowskim. Ważne jest to, że w tę oazę modlitwy włączyło się sporo osób ze scholi tutejszej parafii, którą prowadzi i opiekuje się ks. Dawid Hamrol (jeden z naszych oazowych kapłanów). Było to dobre doświadczenie nie tylko dla owej scholi, jak również dla diakonii. W niedzielę razem poprowadziliśmy śpiew na Mszy świętej młodzieżowej o godz. 9.30.

10 listopada zgromadziliśmy się w parafii pw. św. Wojciecha. To już kolejna koszalińska parafia, która tak gościnnie i życzliwie nas przyjmuje. Zjechali się możliwie wszyscy. Nasze męskie głosy wspomagają znowu klerycy diecezjalnego seminarium (chyba zaczyna się stawać to już tradycją :) ). Organistą jest kleryk Marcin Wiśniowski. Jak zawsze jest z nami Sebastian Szewczuk. Dobrze nam się współpracuje z klerykami. Cieszymy się, że przez to, też mogą poznawać Ruch i w nim służyć.

11 listopada - diakonia służy w pełniejszym składzie, rozwinęła bowiem się sekcja instrumentalna. Wzbogaciły ją nowe instrumenty: flet (Ania Grudka) i skrzypce (Ewa Uniejewska). Sekcję prowadzi Grzegorz Wypych (gitara), który wkłada wiele trudu i swój talent w aranżacje śpiewów diakonii. Na gitarze gra też Mateusz Kijowski. Jest jeszcze bęben, na którym gra Mateusz Zarzycki. Ten dzień jest ważny dla diakonii, bowiem została podjęta decyzja, że odpowiemy na zaproszenie moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie ks. Romana Litwińczuka i pojedziemy służyć podczas Kongregacji Odpowiedzialnych w Częstochowie. Wielkie wyzwanie, ale chyba sobie poradzimy :) Przed diakonią czas solidnego przygotowania, bo koniec lutego 2006 roku bliski...

Może zainteresuje Cię również...

DWDD w Luboniu

18 III 2024
Zobacz!

DWDD w Poznaniu

02 III 2024
Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych - wiosenne spotkanie Zobacz!

Centralna Oaza Matka

11 IV 2024
Zapraszamy 17-20 maja do Krościenka! Zobacz!

Triduum Paschalne w formie rekolekcji

08 IV 2024
Tym razem młodzi przeżyli Triduum Paschalne w formie rekolekcji w Koszalinie Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter