Rok 2007 u diakonii muzycznej

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Nowym moderatorem został mianowany ks. Janusz Bujak. Symbolicznie objął swoje "urzędowanie" 7 stycznia, w Święto Chrystusa Sługi. Ks. Zbigniew Woźniak tego samego dnia oficjalnie ogłosił to wydarzenie podczas Mszy celebrowanej w kaplicy domu sióstr w seminarium duchownym. Ks. Janusz urodził się w Wejherowie 21.08.1967 roku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Księdza Biskupa Czesława Domina w 1992 roku. Pracował jako wikariusz i prowadził kręgi Domowego Kościoła w dwóch parafiach: w parafii pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Pile i w parafii pw. Ducha Świętego w Koszalinie.

Po studiach w Rzymie jest obecnie wykładowcą teologii w WSD i Instytucie Teologicznym w Koszalinie. Jest także referentem ds. ekumenizmu oraz kieruje koszalińskim Biurem Informacji o Sektach i Nowych Ruchach Religijnych.

Na stronie diakonii jedności 1 lutego 2007 r. pojawiła się pierwsza wersja kroniki. Praca w odtwarzaniu historii diakonii jedności została wykonana jako realizacja tematu roku "Pamięć i tożsamość" :)

W niedzielę 11 lutego 2007 r. odbyło się spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności. Warunki drogowe i inne nie pozwoliły przybyć wszystkim. Narada przebiegła więc w gronie 11 osób, czyli w 50-procentowym składzie.

Omawianych było kilka kwestii. Siostra Magdalena Kozłowska i ks. Andrzej Wachowicz, którzy należą do Centralnej Diakonii Jedności, zdali relację z ostatniego jej spotkania w Warszawie. Mówili o przygotowaniach w Ruchu do obchodów 20. rocznicy śmierci Sługi Bożego Księdza Franciszka Blachnickiego i o szczegółach Kongregacji w Częstochowie. Z racji rocznicy śmierci Założyciela ma być wydany specjalny kalendarz ścienny. W naszej diecezji postanowiliśmy, że centralne obchody i modlitwa o rychłą beatyfikację Sługi Bożego odbędą się w Koszalinie 3 marca (sobota) w katedrze.

Diakonia debatowała również nt. Diecezjalnej Diakonii Wyzwolenia. W Słupsku, Koszalinie i Szczecinku planowane są spotkania z osobami, które należą do KWC. Osoby pragnące włączyć się w organizację tych spotkań - na razie modlitewnych - prosimy o kontakt z ks. Zbigniewem Woźniakiem. Spotkania te mają mieć charakter modlitewnego rozeznania co do Diakonii Wyzwolenia w naszej diecezji. Siostry myślą też o założeniu ośrodka pomocy osobom uzależnionym i ich rodzinom w Liskowie. Jest to na razie projekt, ale już są osoby zainteresowane realizacją tego przedsięwzięcia - szczególnie rodziny z Domowego Kościoła w Białogardzie i ośrodek w Stanominie.

3 sierpnia 2007 r. podczas Kapituły Wyborczej Wspólnoty z Lipia została wybrana nowa przełożona. Została nią s. Janina Beata Iwaszko, która tym samym weszła w skład Diecezjalnej Diakonii Jedności. Siostra Beata przyszła na świat w 1961 roku w Sławnie. Do Wspólnoty wstąpiła w roku 1985. Zawsze była jej bliska działalność ewangelizacyjna i profilaktyczna. Jest członkiem zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego im. św. Maksymiliana M. Kolbego. Przez kilka lat kierowała Domem Samotnej Matki "Dar Życia" w Koszalinie. Na przełożoną Wspólnoty została wybrana 3 sierpnia 2007 r. Z urzędu współtworzy także Centralną Diakonię Jedności Ruchu Światło-Życie. Jej poprzedniczka, s. Magdalena, pozostała w diakonii jedności - reprezentując diakonię modlitwy.

15 września nastąpiła kolejna zmiana w składzie diakonii jedności. Ksiądz Dawid Hamrol złożył rezygnację z posługi moderatora Diecezjalnej Diakonii Muzycznej.

Kolejne spotkanie DDJ w Koszalinie odbyło się 7 października 2007 r. Były to dość burzliwe obrady. Dotyczyły podsumowania rekolekcji wakacyjnych i formuły pielgrzymki Ruchu 11 listopada. Reprezentacja Domowego Kościoła nie przybyła i aby temat został przedyskutowany także przez nich zostało zorganizowane jeszcze jedno spotkanie w mniejszym gronie: para diecezjalna i moderator diecezjalny DK, przełożona Wspólnoty z Lipia i moderator całego Ruchu w diecezji. Na spotkaniu całej DDJ ważnym tematem było też ożywienie wspólnot przez ewangelizację i modlitwę. Postanowiono podjąć te dwa kierunki jako najważniejsze w tym roku. Zaplanowano spotkanie Diecezjalnej Diakonii Modlitwy i przeformułowanie jej działania. Spotkanie wyznaczono na 10 listopada br.

Po raz pierwszy w spotkaniu DDJ uczestniczył ksiądz Radosław Siwiński, który od tego roku wesprze moderatora diecezjalnego w prowadzeniu Diecezjalnej Diakonii Ewangelizacji. Ksiądz Radek urodził się w 1976 r. i pochodzi z Kołobrzegu. Święcenia kapłańskie przyjął w naszej diecezji w 2007 roku. Wcześniej jego droga wiodła przez Wspólnotę św. Jana założoną przez francuskiego dominikanina Marie-Dominique Philippe, w której żył i formował się przez szereg lat. Pracował także na misjach w Rumunii i w Gwinei (Afryka). Jest inicjatorem wakacyjnych ewangelizacji małych miejscowości w naszej diecezji i współtwórcą projektu "Ewangelia dla miasta".

Po długim poszukiwaniu Diecezjalna Diakonia Muzyczna doczekała się swojego moderatora. Zgodził się podjąć tę posługę ks. Piotr Górecki. Urodził się on w Chorzowie w 1965 r. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie i przyjął święcenia kapłańskie w 1993 roku. Jego kontakt z Ruchem Światło-Życie to przede wszystkim posługa Domowemu Kościołowi. Wielokrotnie prowadził oazowe rekolekcje letnie dla rodzin. Zajmował się też młodzieżową wspólnotą w Świdwinie. Jest wikariuszem w parafii. Posługę moderatora w diakonii muzycznej rozpoczął 27 grudnia 2007 r.

Może zainteresuje Cię również...

Centralna Oaza Matka

11 IV 2024
Zapraszamy 17-20 maja do Krościenka! Zobacz!

Pielgrzymka Żywego Kościoła

11 XI 2023
11 listopada 2023 r. XXX Pielgrzymką Ruchu Światło-Życie Zobacz!

DWDD w Poznaniu

02 III 2024
Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych - wiosenne spotkanie Zobacz!

Triduum Paschalne w formie rekolekcji

08 IV 2024
Tym razem młodzi przeżyli Triduum Paschalne w formie rekolekcji w Koszalinie Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter