Rok 2007 u diakonii muzycznej

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

W dniach 16 - 18 marca w Szczecinku, w parafii mariackiej diakonia odbyła kolejne warsztaty. Nad spotkaniem czuwali jak zawsze: siostra odpowiedzialna - s. Monika Grabek oraz ksiądz moderator - ks. Dawid Hamrol. Na spotkaniu obecny był również moderator diecezjalny ks. Zbigniew Woźniak, a gościem specjalnym był ojciec Piotr Włodyga - benedyktyn z Lubinia. Wprowadził nas on w tajniki chorału gregoriańskiego, co było kolejnym cennym doświadczeniem diakonii. Nowością także była medytacja psalmów przy chorale i taniec medytacyjny, który stał się częścią wieczornej modlitwy w sobotę. Poza zajęciami warsztatowymi, które odbywały się w salkach katechetycznych, w klubie oazowym na plebanii oraz w Szkole Muzycznej obok kościoła parafialnego, nie zabrakło modlitwy oraz czasu dla bliźniego. Przy okazji naszego spotkania obchodziliśmy imieniny księdza Zbigniewa :) W warsztatach, połączonych tradycyjnie z Oazą Modlitwy uczestniczyły 44 osoby. Księdzu proboszczowi i parafianom jak zawsze serdecznie dziękujemy za gościnę.

W dniach 20 - 21 kwietnia diakonia muzyczna w nielicznym, ale też efektywnym gronie :) posługiwała na Diecezjalnym Kongresie Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, który odbywał się w Koszalinie. Rozpoczęliśmy w piątek Apelem Jasnogórskim o godzinie 21:00 w kościele pw. św. Wojciecha, któremu przewodniczył ks. bp senior Ignacy Jeż. W sobotę animowaliśmy jutrznię w kościele św. Józefa. Ostatnim punktem naszej posługi była Msza święta w kościele św. Wojciecha, gdzie mieszkańcy tejże parafii przeżywali uroczystość swojego patrona (który jako patron diecezji i Polski pozostaje także naszym patronem). Eucharystię koncelebrowali biskupi: Tadeusz Werno, Paweł Cieślik i Ignacy Jeż oraz kilkunastu innych księży uczestniczących w Kongresie. My, swoim zwyczajem, daliśmy z siebie wszystko :) Posługa na Kongresie była dla nas kolejnym ważnym doświadczeniem służby w zgromadzeniu wiernych jak i wielkim zaszczytem. Każdy z nas wyniósł ze spotkania coś dla siebie, a to z pewnością zaowocuje w naszej dalszej pracy. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a rodzinom parafii św. Wojciecha za wspaniałą gościnność. Należy tu wspomnieć, że w tym też czasie, a właściwie to "międzyczasie" kilkanaście osób z diakonii "wydelegowanych" podjęło w studiu "Radia Koszalin" próbę nagrania dwóch utworów ("W Tobie jest światło" i "Uczył nas"). Czekamy na rezultat tych nagrań i wtedy podejmiemy decyzję, czy jesteśmy gotowi nagrać płytę.

W dniach od 30 kwietnia do 5 maja w Centrum Edukacyjno - Formacyjnym w Koszalinie odbywały się już po raz trzeci w naszej diecezji prowadzone przez nas warsztaty dla schol parafialnych i parafialnych diakonii muzycznych. W spotkaniu uczestniczyły 22 osoby - z Kołobrzegu, Białogardu, Szczecinka, Warszkowa, Gwdy Wielkiej, Duninowa, Połczyna Zdroju, Szwecji k. Wałcza, a nawet 2 osoby spoza naszej diecezji. Tym razem przyjechało wiele osób zachęconych przez uczestników ostatniego Kongresu Ruchów, podczas którego s. Monika wygłaszała swoje świadectwo na temat posługi muzycznej w liturgii, a ks. Jacek Lewiński swoją konferencję. Pośród uczestników po raz pierwszy pojawiła się na tych warsztatach, oprócz osób świeckich, także siostra zakonna, co bardzo mile nas zaskoczyło i co świadczy o braniu warsztatów muzycznych coraz bardziej na serio, jako pomocy w pracy parafialnej. Czuwającymi nad całością byli ks. Dawid Hamrol oraz siostra Monika Grabek. Animatorami były osoby śpiewające w diakonii: Żaneta Wielocha, Mariola Pęczak, Michał Bobrowski oraz Natalia Korczyc - prowadząca także zajęcia z emisji głosu. Pierwszego dnia naszą pracę rozpoczęliśmy od wykładu ks. Jacka Lewińskiego, na którym dowiedzieliśmy się, czym jest liturgia i jak się ona kształtowała przez wieki. Kleryk Adam Falewicz na szkole liturgicznej "zdradzał" tajniki tejże liturgii. Grzegorz Wypych wprowadzał w zasady muzyki, zaś s. Monika mówiła o zasadach doboru pieśni na Mszę święta. Warsztaty miały na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom, że śpiewy odbywają się w czasie liturgii przede wszystkim na chwałę Bożą. Ponadto, że służba nie jest czymś prostym, a śpiew jest przede wszystkim modlitwą i spotkaniem z Bogiem. Nie były to tylko warsztaty, ale także czas rekolekcji, modlitwy i możliwości indywidualnego spotkania z Jezusem. Przez te kilka wspólnie spędzonych dni stworzyliśmy prawdziwą wspólnotę.

W dniach 5 - 6 maja w Centrum Edukacyjno - Formacyjnym w Koszalinie zjechały się osoby, które będą posługiwać w czasie rekolekcji wakacyjnych jako animatorzy muzyczni. Był to krótki warsztat muzyczny, który prowadziła s. Monika Grabek, ks. Zbigniew Woźniak i Grzegorz Wypych. Cały ten czas, był zasadniczo pod hasłem "praktyka" :) Wybrane osoby uczyły się podstawowych rzeczy, które powinien wiedzieć i umieć animator muzyczny. Większość z nich podejmie po raz pierwszy posługę animatora muzycznego. Nie przeraża ich jednak to. Z pełną gotowością i otwartością chcą podjąć tę służbę. Ufamy, że wybrane osoby poradzą sobie w tej tak ważnej odpowiedzialności. Podejmujemy za nie szczególną modlitwę. Warto dodać, że jednym z punktów programu, było nagranie "roboczych" płytek. Są to krótkie nagrania różnych śpiewów, które będą przydatne animatorom w te wakacje.

Może zainteresuje Cię również...

Wspólne kolędowanie DK w Pile

14 I 2024
W niedzielę 14 stycznia 2024r. rodziny DK z parafii Wspomożenia Wiernych w Pile spotkały się na wspólnym kolędowaniu. Zobacz!

Święto Ofiarowania Pańskiego

02 II 2024
Wszystkiego najlepszego Tym, którzy ofiarowują nam siebie! Zobacz!

Pierwsze Spotkanie Diakonii Oaz Rekolekcyjnych DK

05 II 2024
W dniu 3 lutego 2024 r. w Szczecinku w parafii św. Krzysztofa odbyło się pierwsze spotkanie DOR DK Zobacz!

Świąteczne Kolędowanie Rejonu Szczecineckiego DK

18 I 2024
Tradycją DK z rejonu szczecineckiego jest świąteczne kolędowanie. Zobacz!

Rekolekcje zimowe 16-18.02.2024

18 II 2024
Bóg, wspólnota, modlitwa Zobacz!

Bezalkoholowy Bal DK - Rejonu Szczecinek

17 II 2024
W sobotę 10 lutego w Szczecinku odbył się Bal bezalkoholowy zorganizowany przez DK - Rejonu Szczecinek Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter