Świadectwa po ORD

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Dni między świętami Bożego Narodzenia a Sylwestrem kojarzą się z błogim lenistwem i dojadaniem świątecznych pyszności. Jednak 23 odważnych- 4 rodziny, 10 młodzieży, 3 księży i 1 kleryk- podjęło się przeżycia Oazy Rekolekcyjnej Diakonii w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie od 27 do 31 grudnia 2021 roku. ORD jest uwieńczeniem formacji podstawowej, obfituje w informacje dotyczące Ruchu i możliwości głębszego zaangażowania się w posługę oraz zachęca do wstąpienie do Stowarzyszenia „Diakonia Ruchu Światło-Życie”. Mimo napiętego harmonogramu i bogactwa treści uczestnicy znaleźli czas na zwiedzenie Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, koszalińskiej katedry oraz wyjazd nad morze. Przez meandry wiadomości Oazowiczom pomogli przejść ks. Adrian Put- moderator filii, Karolina Licznar- sekretarka filialna, i Małgorzata Kasprowicz. Czas poświęcony na spotkanie z Panem Bogiem i drugim człowiekiem wydaje owoce, dlatego z radością dzielimy się świadectwami z tego czasu.

Jakiś czas temu miałam możliwość uczestniczyć w Oazie Rekolekcyjnej Diakonii (ORD), z perspektywy czasu jestem wdzięczna za to, że mogłam tam być, czerpać i poszerzać swoją wiedzę o Ruchu. Ale właśnie co zaczerpnęłam? Najbardziej poruszającą kwestią dla mnie było spotkanie z drugim człowiekiem, doświadczenie wspólnoty. Nie zawsze, przez jakieś wewnętrzne ograniczenia, jestem w stanie dobrze się czuć wśród ludzi. Tu było inaczej. Poznanie osób z innych diecezji, przebywanie wśród znanych mi osób, bardzo mnie umocniło. To było niezwykłe - otaczać się tak wspaniałymi, choć różnymi ludźmi, dzięki nim mogłam spojrzeć szerzej na Kościół I z perspektywy rodzin, księży, osób zbliżonych wiekiem do mnie. To od nich zaczerpnęłam, by sama dawać. Niezwykle wybrzmiewające były słowa: posiadanie siebie w dawaniu siebie. Chociaż to już znane to odkrywanie tego na nowo pozwoliło mi uporządkować serce. ORD skupia się na podsumowaniu formacji, ukazania całości Ruchu Światło-Życie, celu, metod, skłonienia do podjęcia odpowiedzialności. Dla mnie oaza to ludzie, przez których Bóg trafia do mojego serca. Nie były to takie zwykłe rekolekcje, były bardzo wymagające, zmuszały do podjęcia wysiłku intelektualnego. Często pojawiało się zmęczenie, ale wieczorne siedzenie przed Najświętszym Sakramentem wynagradzało ten trud. I tu kolejna rzecz która była piękna - ze względu na zróżnicowanie i charakter rekolekcji, adoracja zawsze była dla chętnych, nie oznaczało to, że nie nikogo nie było! Prawie zawsze wszyscy byli, by we wspólnocie usiąść przed Panem.
Bardzo ważny był temat odpowiedzialności, podjęcia się posługi w Ruchu. Na jednej z adoracji zostaliśmy jeszcze chwilę, by wspólnie pośpiewać, pouwielbiać, wybrzmiała wtedy jedna pieśń, która nieraz mnie już poruszała i wskazywała drogę, słowa: '' każdy zbierze to co siał'' mówią mi, że to ode mnie zależy przyszłość Kościoła, od mojej pracy, od mojego '' tak '', od mojej pracy we wspólnocie. Na dzień dzisiejszy widzę siebie w Ruchu Światło-Życie, moje wzrastanie. Nie wiem do końca co przyniesie przyszłość, ale to co otrzymałam w Ruchu na pewno ze mną pozostanie na zawsze, inspirując do służby i dawania siebie drugiemu człowiekowi na różnych płaszczyznach.

Gabrysia

Mam na imię Maksymilian i jestem klerykiem WSD w Koszalinie. W Ruchu Światło-Życie jestem już 9 lat. Na ORD do Koszalina przyjechałem, ponieważ chciałem zakończyć formację podstawową. Był to dla mnie bardzo cenny czas. Dzięki tej oazie zrozumiałem ideę charyzmatu światło-życie i poraz drugi zapaliłem się do służby w Ruchu oraz zachwyciłem się nim. Ruch Światło-Życie jest dla mnie przestrzenią wspólnotą, w której chciałbym żyć, wzrastać przy Bogu i wykorzystać ten charyzmat dla służby całemu Kościołowi. ORD była dla mnie także cennym doświadczeniem przekroju całego Kościoła. Uczestnikami byli kapłani, rodziny z dziećmi oraz młodzież. Wszyscy razem, każdy na swoim poziomie i ze swojej perspektywy życia doświadczał Boga, dzielił się wiarą i przeżywał treści rekolekcyjne. Było to dla mnie bardzo ubogacające i umocniło mnie w powołaniu.


Co o tym myślisz?

Może zainteresuje Cię również...

Oaza Rekolekcyjna Diakonii

20 XI 2022
Zapraszamy na Oazę Rekolekcyjną Diakonii filii poznańskiej do Włocławka (12.2022). Zobacz!

Bal Andrzejkowy DK Rejonu Piła-Trzcianka

28 XI 2022
W dniu 19 listopada 2022 w Zajeździe Korona w Wałczu odbył się Bal Andrzejkowy Rejonu Piła-Trzcianka. Zobacz!

Diakonia Formacji Diakonii

Posługa Diakonii Formacji Diakonii nakierowana jest na dwa główne cele: właściwe przygotowanie kandydatów na animatorów oraz na pomoc w formacji osobistej animatorów już pobłogosławionych. Zobacz!

Kalendarz adwentowy 2022

25 XI 2022
Kalendarz adwentowy na rok 2022. Zapraszamy do codziennego trudu walki o piękne przygotowanie do Świąt Bożego Narodzenia. Zobacz!

Kapłańskie zatrzymanie

24 XI 2022
W dniach 21-24.11 Unia Kapłanów Chrystusa Sługi zaprosiła kapłanów na doroczne rekolekcje. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter