Troska o dom Bolesnej Matki

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Ogłaszając Rok Skrzatuski pragnąłem, aby na nowo skierować wzrok i serce wszystkich na naszą Matkę i na to opatrznościowe miejsce, gdzie od wieków ludzie cieszyli się Jej bliskością - napisał biskup Edward Dajczak do swoich diecezjan.

Drodzy Bracia i Siostry! W liturgii czytań dzisiejszej niedzieli ewangelista św. Jan dzieli się z nami widzeniem Świętego Miasta Jeruzalem, które stało się miejscem przebywania Boga z ludźmi wszystkich czasów. Zmartwychwstały Jezus sprawia, że spotkanie z Nim objawia nam wszystko w nowym świetle, nadając wydarzeniom świata i naszego życia nowy sens. Dzięki łasce zmartwychwstania świątynią staje się każdy z nas i my wszyscy, jako wspólnota, kiedy przeżywamy spotkanie z żywym Bogiem. Przez wieki szczególnym miejscem doświadczania łask działającego Boga były sanktuaria. Pielgrzymka do sanktuarium obdarowuje mocą pogłębionej wiary w Boga, odnową ducha i wzajemnej miłości, wielu doświadcza tam również powrotu do zdrowia. Świadectwem tego są liczne wota i spisane relacje, a pobożność i wdzięczność pielgrzymującego ludu nadawały tym miejscom sławę, potwierdzały ich szczególną świętość i wybór ich przez samego Boga.

Ukochani Diecezjanie! Jesteśmy wdzięczni, że również naszej diecezji Bóg podarował takie święte miejsce, do którego od wieków pielgrzymują ludzie. Gorąco zapraszam do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu na naszą tradycyjną wrześniową pielgrzymkę, w czasie której będziemy świętowali 25-lecie koronacji cudownej Piety papieskimi koronami. W Roku Wiary na nowo odkrywamy, że jest to miejsce, w którym Maryja do wiary nas wychowuje i wiarę nam wyprasza. Ogłaszając Rok Skrzatuski pragnąłem, aby na nowo skierować wzrok i serce wszystkich na naszą Matkę i na to opatrznościowe miejsce, gdzie od wieków ludzie cieszyli się Jej bliskością. Ten czas okazuje się dla wielu przemieniającą, duchową drogą, którą przebywamy jako wspólnota diecezjalna. Zmienia się też nasze Sanktuarium, coraz bardziej odnawiane i rozbudowywane przed jubileuszem 25-lecia koronacji figury Matki Bożej Bolesnej. Jestem głęboko przekonany, że nasz duchowy i materialny wysiłek poprzedzający srebrny jubileusz papieskiej koronacji, ukazuje żywą wiarę naszego Kościoła, a zarazem otwiera nowe możliwości, ku którym prowadzi nas Maryja, czyniąc z tego miejsca swoje narzędzie.

Jednym z owoców Roku Skrzatuskiego jest z pewnością wyraźne ożywienie pobożności maryjnej. Bardzo się cieszę rosnącą ilością rekolekcji dla członków Żywego Różańca, indywidualnymi i dekanalnymi pielgrzymkami do Sanktuarium, inicjatywami sygnalizowanymi przez Internet oraz gorliwością młodzieży w modlitwie różańcowej. Widzę w tym świadectwo wielu diecezjan i cieszy mnie, jak spełnia się w ich życiu nadzieja pokładana w Matce Bożej. Tym większe znaczenie dla  przyszłości ma zadbanie o skarb, jakim jest to święte miejsce. Dotychczas udało się w dużym stopniu przeprowadzić remont zabytkowej świątyni skrzatuskiej. Zakończyliśmy już wymianę dachu, renowację elewacji zewnętrznej, izolację fundamentów oraz renowację ołtarzy. W pracowni konserwatorskiej w Warszawie dobiega końca restauracja łaskami słynącej figury Matki Bożej. Do jubileuszu zaplanowaliśmy jeszcze renowację ścian wewnętrznych oraz położenie nowej posadzki. Jesteśmy również w trakcie budowy domu pielgrzyma, herbaciarni i zaplecza sanitarnego, gdzie będzie można przyjąć i ugościć pątników przybywających do Sanktuarium.

Wszystkie te inwestycje przeprowadzone były w oparciu o zgromadzone środki diecezjalne i fundusze publiczne oraz o ofiary osób prywatnych. Coraz bardziej odczuwamy, że każdy dar ma ogromne znaczenie i przekłada się na przebieg i tempo zmian w naszym Sanktuarium. Wyrażam więc mój szacunek i wdzięczność wszystkim, którzy z takim oddaniem dbają o jego piękno i potwierdzają sens tego miejsca.

Siostry i Bracia! Kierując się ku najbliższej przyszłości chcę powiedzieć jeszcze o etapie prac, jaki nas czeka. Trzeba bowiem jak najszybciej zagospodarować teren wokół Sanktuarium, by stworzyć przestrzeń sprzyjającą modlitwie, skupieniu czy nawet zwykłemu odpoczynkowi. Z pokorą zwracam się zatem o dalsze wspieranie planowanych inwestycji i dlatego proszę, by w parafiach naszej diecezji odbyły się zbiórki do puszek na ten cel: mam na myśli budowę ”ścieżek” różańcowych oraz stacji Drogi Krzyżowej, których dopełnieniem będzie Golgota i ołtarz polowy na duże uroczystości. Przychodzi nam realizować to dzieło w trudnym czasie. Zdaję sobie sprawę  z tego, że macie wiele własnych potrzeb i priorytetów, z których najważniejszym jest rodzina. Ufam jednak, że Maryja nie pozostawi nas samymi i będzie orędowała za nami u swego Boskiego Syna we wszystkich potrzebach.

Chciałbym, abyście w domu Skrzatuskiej Pani i Jej Syna odnaleźli cząstkę swojego domu. Zapraszam Was, Siostry i Bracia, do współtworzenia go zarówno modlitwą, świadectwem wiary, pielgrzymowaniem, jak i odpowiedzialnością materialną. Do zobaczenia więc podczas wiosennych i letnich pielgrzymek dekanalnych. Spotkajmy się również na I Diecezjalnym Dniu Dziecka 25 maja, a przede wszystkim na cieszącym się coraz większą popularnością Czuwaniu Młodych i na uroczystościach jubileuszowych we wrześniu.  Mocno wierzę, że zbliżające się 25-lecie nałożenia papieskich koron i potężny trud przygotowania do tego wydarzenia odsłoni prawdę, że najbardziej upragnioną koroną cudownej Piety jest przecież każdy z nas.

Polecam Was Bogu w swoich modlitwach, powierzam Bolesnej Matce i z serca błogosławię.

+Edward Dajczak
Biskup Koszalińsko-Kołobrzeski

 

Może zainteresuje Cię również...

49. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie

26 II 2024
23-25 lutego w Częstochowie odbyło się doroczna Kongregacja Odpowiedzialnych Zobacz!

DWDD w Luboniu

18 III 2024
Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty DK rejonu Piła-Trzcianka

10 III 2024
Rejonowy Dzień Wspólnoty Rejonu Piła-Trzcianka DK Zobacz!

DWDD w Poznaniu

02 III 2024
Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych - wiosenne spotkanie Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter