Wielkopostny RDW rejonu Wałcz - Jastrowie

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

12 marca 2023 roku w Domu Pielgrzyma przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu spotkały się rodziny Domowego Kościoła z rejonu Wałcz - Jastrowie na Wielkopostnym Rejonowym Dniu Wspólnoty pod hasłem "U źródła światła i życia", poprowadzonym przez moderatora br. Waldemara Korbę OFMCap oraz parę rejonową Łukasza i Agnieszkę Podgórskich. Tradycyjnie już spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty przy kawie i pysznych ciastach, gdzie rozmów nie było końca.

   Dzień wspólnoty jest dla nas takim szczególnym czasem i miejscem zwolnienia i odpoczynku od zabieganej codzienności, kiedy to możemy spotkać się z przyjaciółmi i znajomymi ze wspólnoty w bliskiej obecności Jezusa. Szczególnie ważne jest to, że przez wspólną modlitwę, rozmowę i dzielenie się własnymi doświadczeniami, radościami i smutkami uczymy się zauważać, jak ważny w naszym życiu jest Pan Bóg.Wandzia i Przemek

Po zawiązaniu wspólnoty animatorzy Diakonii Modlitwy wraz z Diakonią Muzyczną poprowadzili modlitwę uwielbienia Jezusa Chrystusa, tego, który jest światłem i życiem. Prezentacja fragmentu filmu "The Chosen"- spotkanie Jezusa z Samarytanką przy źródle, zobrazowała Ewangelię III niedzieli Wielkiego Postu. Następnie Teresa i Marek powiedzieli świadectwo z przeżycia zimowej Oazy Rodzin II stopnia w Brennej. Oboje zachwyceni niezwykłym przeżyciem duchowym jakiego doświadczyli uczestnicząc w przebogatym programie rekolekcyjnym, konsekwencją czego odbudowują swoje relacje małżeńskie oraz pełni zapału zadeklarowali uczestnictwo w letniej Oazie Rodzin III stopnia .

Ks. Dariusz Więcek w konferencji naświetlił Kościół jako wspólnotę ludzi posłanych, obdarzonych darami i charyzmatami, służących sobie nawzajem, gdzie sługa pokorny w darze z siebie upatruje radość. Oazowicz ma być odbiciem Jezusa w świecie.

   Podczas konferencji Ks. Dariusza usłyszeliśmy porównanie wspólnoty Kościoła do orzecha włoskiego, który na zewnątrz ma twardą skorupę. Skorupa, którą widzimy, to tylko zewnętrzny wymiar Kościoła, często postrzegany przez wielu ludzi jako instytucja. Często przechodzą przez życie nie docierając do wnętrza tego orzecha. Skorupa nadaje się czasem tylko do wyrzucenia, a w środku znajduje się to co najcenniejsze, miękki orzech i to on jest wartościowy. Tak jest też ze wspólnotą Kościoła, gdyby pod tą przysłowiową skorupą nie kryły się wartości, to nie należałoby się tym zajmować. Skorupa ma ważne zadanie, w niej ma dojrzewać ziarno. O wartości orzecha nie decyduje twarda skorupa, a właśnie jego wnętrze. Były to dla nas również słowa napomnienia, że pomimo trudności, które napotykamy powinniśmy głównie patrzeć na dobro, które tworzy wspólnota Kościoła, na wartości, które się pod nią kryją. Konferencja zakończyła się refleksją, że jedyny obraz za życia Jezusa namalowany był krwią, potem i brudem Jerozolimskich ulic. Potrzebna była do tego odwaga i oddana miłość Bogu tylko jednej kobiety, Weroniki.Marta i Przemek

Spotkania formacyjne w grupach to kolejny element Dnia Wspólnoty. Dzieliliśmy się doświadczeniami, jak ruch oazowo-formacyjny oraz rekolekcje DK wpływają na służbę bliźnim, posługę w Diakoniach i budowanie wspólnoty Kościoła. Na obiedzie w jadalni Domu Pielgrzyma oazowicze raczyli się smacznym posiłkiem. Namiot spotkania był czasem osobistego spotkania z Bogiem. W nabożeństwie Krzyża br. Waldemar poprowadził adorację Krzyża, symbolu męczeńskiej śmierci Jezusa Chrystusa i jego zmartwychwstania. Był to także czas odbycia sakramentu pokuty i pojednania. 

Uroczystej Eucharystii w kaplicy Domu Pielgrzyma przewodniczył i homilię wygłosił br. Waldemar Korba. 

Po Eucharystii było wspólne zdjęcie. W zadumie wielkopostnego czasu pokuty i nawrócenia rodziny udały się do domu.

Tekst: Joanna Kolańczyk i Łukasz Podgórski

Foto. Rafał Falkowski/Mirosław Wójcicki

Co o tym myślisz?

Może zainteresuje Cię również...

Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I st.

11 VI 2023
W Skrzatuszu, od 7 do 11 czerwca 2023, u stóp Matki Miłości Zranionej i Naszej Nadziei, odbywają się rekolekcje formacyjne Domowego Kościoła - Oaza Rekolekcyjna Animatorów Rodzin I stopnia. Zobacz!

Dzień Wspólnoty II turnusu w Łącku

30 VII 2023
XIII dzień rekolekcji na każdym stopniu, niezależenie od gałęzi Ruchu i wieku uczestników, odbywa się pod hasłem "jedność", której Twórcą jest Duch Święty. Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty DK Rejonu Piła-Trzcianka

29 V 2023
W dniu 14 maja 2023 roku w Salezjańskiej Parafii Św. Jana Bosko w Pile odbył się ostatni RDW DK w tym roku formacyjnym. Zobacz!

Uwaga konkurs!

11 VI 2023
Rozpoczynając przygotowania do obchodów 50-lecia Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji, ogłaszamy konkurs na logo jubileuszu! Zobacz!

Przekazanie posługi pary diecezjalnej

21 IX 2023
W dniu 9 września nasz Ruch świętował w Częstochowie jubileusz 50-lecia Domowego Kościoła Zobacz!

Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu!

27 IX 2023
Dlaczego jednego dnia w roku, w niewielkiej wsi na południu naszej diecezji populacja młodych wzrasta prawie pięciokrotnie? Odpowiedź może być tylko jedna- Diecezjalne Spotkanie Młodych! Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter