Audycje: Radio Plus

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Współpraca Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji z lokalną rozgłośnią Radia Plus rozpoczęła się w roku 2010, gdy red. Alicja Górska zaprosiła nas do wspólnego projektu jeszcze w ramach funkcjonowania rozgłośni VOX FM. Wielu kapłanów związanych z Ruchem Światło-Życie wzięło wtedy udział w programie "Raport Dnia", prezentującym osobowości Koszalina i regionu. Okazją do tej współpracy stał się Rok Kapłański ogłoszony przez Benedykta XVI. Był to czas nie tylko modlitwy za kapłanów, ale również odkrywania ich powołania, pasji i zaangażowania w społeczność lokalną. Radio VOX FM emitowało te programy już od roku 2007.

Audycja: "Portrety Plusa" - Jacek Todys, cz. 2/2

Druga część wywiadu przeprowadzonego 26 marca 2015 roku przez Alicję Górską z Jackiem Todysem z Domowego Kościoła w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: "Portrety Plusa" - Jacek Todys, cz. 1/2

Pierwsza część wywiadu przeprowadzonego 26 marca 2015 roku przez Alicję Górską z Jackiem Todysem z Domowego Kościoła w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: "Portrety Plusa" - s. Małgorzata Glanc, cz. 2/2

Druga część wywiadu przeprowadzonego 12 marca 2015 roku przez Alicję Górską z s. Małgorzatą Glanc - przełożoną Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: "Portrety Plusa" - s. Małgorzata Glanc, cz. 1/2

Pierwsza część wywiadu przeprowadzonego 12 marca 2015 roku przez Alicję Górską z s. Małgorzatą Glanc - przełożoną Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: Tak jakoś bliżej nieba

Na ich widok ludzie łapią się za guzik swój lub ich, bo od wieków utarło się przekonanie, że przynoszą szczęście. Eugeniusz Zarębski, mistrz kominiarski ze Szczecinka, wraz z bliskimi śmieje się z tego zabobonu. Przekonani są, że szczęście daje im Pan Bóg. Należą do Domowego Kościoła i zapewniają, że to relacja z Bogiem umacnia ich rodzinę i daje im szczęście. Praca w zawodzie kominiarza jest niebezpieczna, ale daje wiele satysfakcji i, jak przyznają z synem, z dachu lepiej widać nie tylko miasto, ale i sens życia. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: "Portrety Plusa" - ks. Tomasz Tomaszewski, cz. 2/2

Druga część wywiadu przeprowadzonego 6 listopada 2014 roku przez Alicję Górską z ks. Tomaszem Tomaszewskim - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: "Portrety Plusa" - ks. Tomasz Tomaszewski, cz. 1/2

Pierwsza część wywiadu przeprowadzonego 6 listopada 2014 roku przez Alicję Górską z ks. Tomaszem Tomaszewskim - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie w ramach cyklicznego programu "Portrety Plusa".

Odsłuchaj!

Audycja: O Krucjacie Wyzwolenia Człowieka

Około dwóch tysięcy osób w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej należy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. To oznacza, że wyrzekli się spożywania, kupowania i częstowania alkoholem przez całe życie. Po co? Ofiarują to Bogu, prosząc o trzeźwość w swoich rodzinach i dla całego narodu. Wypowiedź moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie, ks. Tomasza Tomaszewskiego dla Radia Plus.

Odsłuchaj!

Audycja: Kurs dla prolajferów

Z inicjatywy Diecezjalnej Diakonii Życia Ruchu Światło-Życie, 22 marca 2014 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbył się kurs dla prolajferów, w którym wzięło udział 20 osób. Poprowadzili go przedstawiciele Fundacji "PRO - Prawo do życia". Relacja Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Po co przychodzą?

Sporym zainteresowaniem cieszą się rekolekcje oazowe, organizowane przez Ruch Światło- Życie w diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej. W rekolekcjach dla młodzieży ponadgimnazjalnej, które odbywały się od 7 do 10 lutego 2014 roku w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie, wzięło udział około 50 osób. Młodzież na cztery dni zrezygnowała z dostępu do internetu i telefonów komórkowych, by ten czas spędzić z Bogiem. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Mają zapach ludzi

Nie było ich na tych terenach od średniowiecza. Przyjechali w skromnym gronie, bo tylko dwóch braci, aby w małej miejscowości tworzyć wspólnotę i ośrodek duchowości. Codziennie modlą się już od 5 rano, bo sąsiedzi o tej porze wstają do pracy. Hodują kozy i kury, organizują spływy kajakowe. W ich domu, poza sporą biblioteczką, znajduje się także pracownia krawiecka. Mowa o benedyktynach w Starym Krakowie. 7 grudnia 2013 roku odbyły się tam święcenia kapłańskie o. Rafała Dudka, jednego z nich. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Internetowy Żywy Różaniec

Internetowy Żywy Różaniec, czyli 620 osób, które przez cały październik będą odmawiać różaniec w intencji biskupów, kapłanów i kleryków oraz o nowe powołania kapłańskie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Dzieło to już od trzech lat jest inicjowane przez Ruch Światło-Życie. Można się do niego zgłaszać przez internet, stąd nazwa tej inicjatywy. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Nie spadają nam z nieba

Media krzyczą o upadkach kapłanów, wieszcząc kryzys Kościoła, nawet jeśli dotyczy to tylko pojedynczych przypadków. Nie pisze się natomiast o tysiącach kapłanów, którzy spędzają godziny w konfesjonałach, na modlitwie, ewangelizują i organizują pomoc ubogim. Sami tej modlitwy potrzebują jak powietrza. W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej od 20 lat istnieje Rodzina Przyjaciół Seminarium Koszalińskiego. Gromadzi dziś około pięciu tysięcy osób, którzy codziennie modlą się w intencji kapłanów i o powołania kapłańskie. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Dlaczego nie wybrali Hiszpanii?

Mogli wyjechać do Egiptu lub Hiszpanii, a postanowili ponad 2 tygodnie swojego urlopu spędzić w Rokitnie koło Gorzowa Wielkopolskiego. Tam odbyły się rekolekcje Domowego Kościoła, czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie. Prawie 80 obcych sobie osób, w tym malutkie dzieci, spotkało się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, by tam spędzić wakacje z Bogiem. Był czas na modlitwę i zabawę, czas na rozmowy i refleksje. Reportaż Alicji Górskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Marsze dla życia i rodziny

Zaproszenie na Marsze dla życia i rodziny, które odbędą się 26 maja 2013 roku w kilku miastach naszej diecezji.

Odsłuchaj!

Audycja: Oni znają receptę na szczęście

Młoda wdowa, pracownik McDonald’s i prywatny przedsiębiorca - ludzie różnie doświadczeni przez życie. Jak każdy z nas, codziennie zmagają się z trudnościami, chociaż oni inaczej. Wstają wcześnie rano, by się pomodlić jutrznią. Wieczorami modlą się nieszporami, bo brewiarz nie jest zarezerwowany tylko dla duchowieństwa. Dlaczego modlą się Liturgią Godzin?

Odpowiedzi na to pytanie w reportażu Radia PLUS Koszalin, zatytułowanym "Oni znają receptę na szczęście" (14'48"; 13,5 MB).

Odsłuchaj!

Audycja: Pamiątki są ważne

Niektórzy zbierają porcelanowe figurki, inni breloczki. Po każdej wyprawie przywozimy mnóstwo zdjęć, które potem pomagają nam "wrócić" w odwiedzane przez nas miejsca. Gromadzimy też pamiątki po ludziach bliskich i wielkich, którzy już odeszli. Ale jest na świecie tylko jedna pamiątka, dzięki której wydarzenie i Osoba są wśród nas – to Eucharystia, sprawowana przez wieki na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i Paschy Chrystusa – Jego Śmierci i Zmartwychwstania.

Reportaż Alicji Górskiej, który został wyemitowany w Radiu PLUS Koszalin w Wielki Czwartek, 28 kwietnia 2013 roku (14'03"; 13,17 MB).  

Odsłuchaj!

Audycja: Pielgrzymka Oazy

Relacja z XIX Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie, która odbyła się 10 listopada 2012 roku w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie.

Odsłuchaj!

Audycja: Czekając na cud

Ks. Adam Wodarczyk - moderator generalny Ruchu Światło-Życie, a także postulator w procesie beatyfikacyjnym jego założyciela, ks. Franciszka Blachnickiego - opowiada o postaci tego sługi Bożego i o jego drodze na ołtarze. Rozmowa została nagrana podczas wrześniowego pobytu ks. Wodarczyka w naszej diecezji.

Odsłuchaj!

Audycja: Żeby umrzeć trzeźwym

Mirek - z zawodu przedstawiciel handlowy, jego żona Beata - nauczycielka. Małżeństwem są od 23 lat, z czego 11 lat w trzeźwości. W wieku 17 lat Mirek był już alkoholikiem. Na leczenie trafił w wieku 34 lat. Zdiagnozowany alkoholik i pracoholik trafił do Lipia na Role. Siostra zakonna dała mu wówczas siekierę i powiedziała: Idź wykarczuj ten teren wokół krzyża w lesie. Tak, w dużym uproszczeniu, zaczęła się jego walka z nałogiem. Dziś we wspólnocie Domowego Kościoła, angażują się m.in. w organizację marszów dla życia i rodziny w Koszalinie. Reportaż Alicji Górskiej z Radia Plus Koszalin zatytułowany „Żeby umrzeć trzeźwym”.

Odsłuchaj!

Audycja: Liczą się świadkowie

W dniach 7-9.09.2012 r., ponad 50 par przybyło do Lipia k. Białogardu, by uroczyście rozpocząć rok pracy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Podczas trzydniowego spotkania, konferencje wygłosili bp koszalińsko-kołobrzeski Edward Dajczak, moderator generalny Ruchu Światło-Życie ks. Adam Wodarczyk oraz krajowy moderator Domowego Kościoła ks. Marek Borowski SAC. "Kościół potrzebuje świeckich, którzy dotrą z Ewangelią do blokowisk, domów, waszych miejsc pracy. Odwagi w tym dodaje modlitwa i dlatego proszę was o modlitewną uległość Jezusowi. Domowy Kościół powinien być przede wszystkim miejscem modlitwy. Skoro trafiliśmy do tej wspólnoty, a Bóg nas budzi do żywszej wiary, to trzeba się tym dzielić” - nawoływał ordynariusz.

W diecezji koszalińsko- kołobrzeskiej w Domowym Kościele jest prawie 170 par, spotykających się w ponad 40 kręgach. W Polsce w rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie jest ponad 13 tysięcy małżeństw.

Materiał: Alicja Górska Radio Plus i KAI

Odsłuchaj!

Audycja: Wspomnienie o ks. Blachnickim cz. 2/2

Rozmowa Karoliny Pawłowskiej z „Gościa Niedzielnego” i Alicji Górskiej z Radia Plus z bpem Ignacym Jeżem, pierwszym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Część druga wywiadu-świadectwa o ks. Franciszku Blachnickim.

Odsłuchaj!

Audycja: Wspomnienie o ks. Blachnickim cz. 1/2

Do szumu medialnego na temat ks. Franciszka Blachnickiego zachęcał bp Ignacy Jeż, który osobiście znał założyciela Ruchu Światło-Życie. Mówił o nim „szaleniec Boży”, który „trudno gadał”, ale młodzież słuchała go z zachwytem i szła za nim bez reszty. Co pociągało młodych w Ruchu Światło-Życie? Dlaczego propozycje ks. Blachnickiego spotykały się ze sprzeciwem władz, a także niektórych biskupów? O tym w archiwalnej rozmowie Karoliny Pawłowskiej z „Gościa Niedzielnego” i Alicji Górskiej z Radia Plus z bpem Ignacym Jeżem, pierwszym ordynariuszem diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Część pierwsza ostatniego wywiadu, jakiego udzielił Kardynał Nominat.

Odsłuchaj!

Audycja: Pielgrzymka Trzeźwości

Około pół tysiąca osób, zrzeszonych w różnych ruchach i stowarzyszeniach trzeźwości z całej Polski wzięło udział w Diecezjalnej Pielgrzymce Trzeźwości w Koszalinie 4 sierpnia 2012 r. Pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Rodzina szkołą trzeźwości”. Jej uczestnicy przeszli z kościoła pw. Ducha św. do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej. Relacja Alicji Górskiej z Radia Plus Koszalin (8'00"; 7,7 MB).

 

Odsłuchaj!

Audycja: II Marsz w Koszalinie

Ulicami Koszalina przeszło ponad 2 tysiące osób, niosąc setki balonów, barwne chorągwie i transparenty. W II Marszu dla Życia i Rodziny w Koszalinie wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych, ale przede wszystkim wolontariusze i członkowie różnych instytucji i wspólnot religijnych, dla których te wartości są najważniejsze. Hasłem tegorocznego marszu było „Rodzina receptą na kryzys”. Relację z marszu przygotowała Alicja Górska. Patronat medialny nad marszem objęło Radio Plus Koszalin.

Odsłuchaj!

Audycja: Marsz w Słupsku

Ponad dwa tysiące osób przeszło 27 maja 2012 r. ulicami Słupska w „Marszu dla Życia”. Wydarzenie to poprzedził tydzień „Święta Życia”, w programie którego znalazły się m.in. konferencja na temat naprotechnologii, warsztaty muzyczne i spektakl „Dawid”. Uczestnicy marszu nieśli tysiąc balonów z logiem „Przyjaciele życia”, liczne transparenty oraz chorągwie, na których w 48 językach wypisane były słowa „kocham życie”. Relację ze słupskiego Marszu dla Życia przygotowała Alicja Górska. Patronat medialny nad „Świętem Życia” sprawowało Radio Plus Koszalin.

Odsłuchaj!

Audycja: Nasza ziemia obiecana

Zawołanie biskupie pierwszego ordynariusza Ignacego Jeża „Przyszedłem rzucić ogień”, stało się hasłem obchodów rocznicowych 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Uroczystości zgromadziły 15 tysięcy wiernych na stadionie Gwardii w Koszalinie. Nie miało być monumentalnie. Chodziło o rozpalenie na nowo ognia wiary w Kościele koszalińskim. Udało się. Wielu ludzi po raz pierwszy doświadczyło obecności Boga w tak namacalny sposób. Było wiele uzdrowień fizycznych i duchowych. Wielu ludzi modliło się darem języków. Niektórzy po latach nawrócili się do Boga. Więcej w relacji Alicji Górskiej „Nasza ziemia obiecana”:

Odsłuchaj!

Audycja: Pamiętniki Słupszczan

Na temat akcji „Pamiętnik z życia Słupszczan” wypowiada się Ewa Sielicka, prezes Fundacji Przyjaciele Życia. Pomysł realizowany jest we współpracy z „Głosem Pomorza” i słupską redakcją Polskiego Radia Koszalin. „Tą akcją chcemy zachęcić mieszkańców regionu słupskiego do zatrzymania się i refleksji nad najważniejszymi wydarzeniami z ich życia. Liczymy na wspomnienia z chwil, spotkań z ważnymi osobami, które wniosły w nasze życie dodatkowy ładunek życia, sprawiły, że pojawiło się w nas więcej siły, wiary, energii, które nas napędzały w życiu rodzinnym i w pracy” - tłumaczy inicjatywę Ewa Sielicka, prezes Fundacji Przyjaciele Życia. Listy można przesyłać drogą mailową na adres: pamiętnik@przyjacielezycia.pl. We wrześniu Fundacja Przyjaciele Życia wyda książkę z tymi wspomnieniami wraz z przesyłanymi przez mieszkańców regionu fotografiami.

Odsłuchaj!

Audycja: Homilia bpa Edwarda Dajczaka

Homilia bpa Edwarda Dajczaka wygłoszona w katedrze koszalińskiej podczas uroczystej Eucharystii z okazji 25-lecia śmierci Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Przedstawiciele Ruchu Światło-Życie modlili się podczas tej Mszy Świętej, dziękując wraz z Biskupem za owoce posługi Założyciela Oazy w naszej diecezji oraz prosząc o jego rychłą beatyfikację.

Odsłuchaj!

Audycja: Gwałtownik Boży w przykrótkich spodniach

Reportaż pt. "Gwałtownik Boży w przykrótkich spodniach" przygotowany przez red. Alicję Górską z okazji 25-lecia śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. Zaproszeni goście: ks. Antoni Zieliński (pierwszy moderator Ruchu Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej), ks. Zbigniew Woźniak (moderator diecezjalny RŚŻ), Regina Dyngel z Kołobrzegu (członkini pierwszej powstałej w diecezji wspólnoty oazowej). 

Odsłuchaj!

Audycja: Samochodowa Randka Małżeńska 2011

Radio Plus Koszalin, jako partner Samochodowej Randki Małżeńskiej, ogólnopolskiej ewangelizacyjnej akcji Domowego Kościoła, wyemitowało 20 listopada 2011 audycję, która dopełniała seansu kinowego. Audycja przygotowana przez organizatorów akcji (Domowy Kościół diec. warszawsko-praskiej), emitowana była jako pomoc w podjęciu dialogu małżeńskiego. Kontynuacją była możliwość zapisania się na kurs komunikacji małżeńskiej.

Odsłuchaj!

Audycja: Gość Raportu Dnia 01.04.2010 cz. 2/2

Część druga wywiadu przeprowadzonego przez Alicję Górską z ks. Zbigniewem Woźniakiem - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, jeszcze w ramach funkcjonowania Radia VOX FM. W cyklicznej audycji "Gość Raportu Dnia", przybliżającej sylwetki ludzi wpływających na lokalną społeczność, przeprowadzono w tej rozgłośni serię wywiadów także z kapłanami związanymi z Ruchem Światło-Życie.

Odsłuchaj!

Audycja: Gość Raportu Dnia 01.04.2010 cz. 1/2

Część pierwsza wywiadu przeprowadzonego przez Alicję Górską z ks. Zbigniewem Woźniakiem - moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, jeszcze w ramach funkcjonowania Radia VOX FM. W cyklicznej audycji "Gość Raportu Dnia", przybliżającej sylwetki ludzi wpływających na lokalną społeczność, przeprowadzono w tej rozgłośni serię wywiadów także z kapłanami związanymi z Ruchem Światło-Życie.

Odsłuchaj!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter