Aktualności - rok 2013

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Aktualności

Orszak Trzech Króli

24 XII 2013
W poniedziałek, 6 stycznia - w uroczystość Objawienia Pańskiego - ulicami kilku miast naszej diecezji przejdzie Orszak Trzech Króli. To radosne wydarzenie jest jednocześnie zadumą nad tajemnicą objawienia się światu wcielonego Syna Bożego. Zobacz!

Narodzenie Pańskie A.D. 2013

22 XII 2013
Radość Ewangelii napełnia serce i całe życie tych, którzy spotykają się z Jezusem. Ci, którzy pozwalają, żeby ich zbawił, zostają wyzwoleni od grzechu, od smutku, od wewnętrznej pustki, od izolacji. (papież Franciszek) Zobacz!

Z Ewangelią na ulicy

17 XII 2013
W sobotę, 14 grudnia 2013 roku wspólnota Ruchu Światło-Życie z parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile wyruszyła z Ewangelią na ulice Tuczna. Oazowicze odwiedzali mieszkańców z modlitwą oraz zapraszali na wieczorną Eucharystię i wspólne uwielbienie B Zobacz!

Sąd motywem pocieszenia i ufności

11 XII 2013
Papież Franciszek: Dzisiaj chciałbym rozpocząć ostatnią katechezę poświęconą naszemu wyznaniu wiary, mówiąc o stwierdzeniu: wierzę w życie wieczne. Szczególną uwagę poświęcę Sądowi Ostatecznemu. Zobacz!

XX Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu-fotorelacja 2

07 XII 2013
Zdjęcia z XX Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie. Zobacz!

Upili się młodym winem

05 XII 2013
W pierwszej kolejności książkę powinny przeczytać osoby, które zwątpiły w działanie Ducha Świętego; którym doświadczenie mocy Ducha miesza się z psychologizmem i czymś tam jeszcze; które nie za bardzo wierzą, że takie rzeczy w XXI wieku są możliwe. Zobacz!

Już teraz rozpoczyna się życie wieczne

04 XII 2013
Papież Franciszek: Dziś powracam jeszcze do stwierdzenia Wierzę w ciała zmartwychwstanie. Idzie o niełatwą prawdę, nieoczywistą, gdyż będąc zanurzonymi w tym świecie nie łatwo zrozumieć realia przyszłe. Ale oświeca nas Ewangelia... Zobacz!

Pap. Franciszek o epoce cyfrowej

01 XII 2013
Papież Fraciszek 21 września powiedział ciekawe słowa do zgromadzenia Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu. Zobacz!

Nie martwe cegły, lecz żywe kamienie

01 XII 2013
Duch Święty, który buduje Kościół nie z martwych cegieł, ale żywych kamieni, wzywa was na nowo, abyście i wy go budowali - usłyszeli młodzi ludzie, którzy 30 listopada 2013 roku w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Koszalinie wstąpili na drogę for Zobacz!

Radosna twórczość

28 XI 2013
Chociaż za oknem jesiennie, a czasem już nawet zimowo, to młodzież oazowa z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Czarnem myśli już o swoim udziale w letnich rekolekcjach Ruchu Światło-Życie. Zobacz!

Miłosierdzie wyzwala z lęku przed śmiercią

27 XI 2013
Papież Franciszek: Chciałbym dokończyć katechezy poświęcone Credo, jakie miały miejsce podczas zakończonego w minioną niedzielę Roku Wiary. W obecnej katechezie oraz w następnej chciałbym rozważyć kwestię zmartwychwstania ciała. Zobacz!

Kurs Oazowy dla Animatorów

26 XI 2013
Kurs Oazowy dla Animatorów (KODA) to rekolekcje, które mają na celu ukazanie wizji Ruchu Światło-Życie i całej drogi formacji oazowej. Pomagają również w osiągnięciu ludzkiej dojrzałości, przygotowując w ten sposób do pełnienia posługi animatorskiej. Zobacz!

Oazy zimowe 2014

26 XI 2013
Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zaprasza na oazy zimowe, które odbędą się podczas ferii szkolnych. Są to rekolekcje przeznaczone dla dzieci z klas IV-VI szkół podstawowych oraz dla młodzieży z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zobacz!

Wszyscy potrzebujemy przebaczenia

20 XI 2013
Papież Franciszek: Dzisiaj kontynuujemy temat odpuszczenie grzechów, ale w odniesieniu do tak zwanej władzy kluczy, która jest biblijnym symbolem misji, jaką Jezus przekazał apostołom. Zobacz!

Adwentowe czuwania młodych

18 XI 2013
Adwentowe czuwania młodych, które są kontynuacją wrześniowego spotkania w Skrzatuszu, stały się już tradycją w naszej diecezji. Tegoroczne spotkania będą przeżywane pod hasłem Jezus przychodzi! Zobacz!

XX Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu-fotorelacja

13 XI 2013
Zdjęcia z XX Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, która odbyła się 11 listopada 2013 roku. Ich autorem jest Justyna Steranka - Gość Niedzielny Zobacz!

Deuterokatechumenat 2013

13 XI 2013
Wprowadzenie do deuterokatechumenatu dla osób po Oazie Nowego Życia stopnia I odbędzie się w dniach od 29 listopada do 1 grudnia 2013 roku w parafii katedralnej pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie. Zobacz!

Chrzest na odpuszczenie grzechów

13 XI 2013
Papież Franciszek: W Credo, poprzez które co niedziela wyznajemy naszą wiarę, stwierdzamy: Wyznaję jeden chrzest na odpuszczenie grzechów. Jest to jedyne wyraźne odniesienie do sakramentu w obrębie Credo. Mowa w nim jedynie o chrzcie. Zobacz!

Otworzyć się na Jezusa

06 XI 2013
Papież Franciszek: W minioną środę mówiłem o komunii świętych, rozumianej jako komunia między osobami świętymi, to znaczy między nami wierzącymi. Dziś chciałbym pogłębić drugi aspekt tej rzeczywistości, to znaczy komunia w rzeczach świętych, w dobrach d Zobacz!

Odkryjmy piękno wiary we wspólnotę świętych!

30 X 2013
Papież Franciszek: Dziś chciałbym wspomnieć o bardzo pięknej rzeczywistości naszej wiary, to znaczy o wspólnocie świętych. Zobacz!

XX Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

24 X 2013
XX Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie odbędzie się w poniedziałek, 11 listopada br., już tradycyjnie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Wpisuje się ona w oazowy rok formacyjny 2013/2014, którego temat brzmi Narodzić się na nowo. Zobacz!

OE, turnus 1, Podczele

23 X 2013
Oaza Ewangelizacyjna I stopnia odbyła się w dniach 4-6 października 2013 roku w Podczelu. Poprowadzili ją: ks. Robert Stwora i s. Natalia Frączek oraz animatorzy: Joanna Kwiatkowska, Dominika Miksza, Urszula Szablewska i Mateusz Metkowski, który jest aut Zobacz!

Maryja obrazem i wzorem Kościoła

23 X 2013
Papież Franciszek: Kontynuując katechezy o Kościele, chciałbym dziś spojrzeć na Maryję, jako obraz i wzór Kościoła. Zobacz!

Spotkać Chrystusa w liturgii

18 X 2013
Liturgia, szczególnie eucharystyczna, jest uprzywilejowanym miejscem spotkania z Chrystusem w Duchu Świętym, dlatego chcę zawsze jak najpełniej w niej uczestniczyć, a moim zaszczytem i radością jest służba w zgromadzeniu liturgicznym. Zobacz!

Lipie zaprasza

17 X 2013
Siostry ze Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej serdecznie zapraszają do domu rekolekcyjnego w Lipiu (gmina Rąbino). Może on pomieścić grupy dzieci i młodzieży do 25 osób, a dorosłych do 19 osób. Zobacz!

Kościół jest apostolski

16 X 2013
Papież Franciszek: Nie wiem, czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad znaczeniem wyrażenia Kościół jest apostolski. Może nigdy, a może czasem, przybywając do Rzymu myśleliście o znaczeniu świętych apostołów Piotra i Pawła, którzy tutaj oddali swe życie Zobacz!

Narodzeni na nowo

11 X 2013
Rekolekcje ewangelizacyjne Domowego Kościoła, które odbyły się od 4 do 6 października 2013 roku w malowniczo położonym ośrodku Caritas w Ostrowcu, przeżywało 20 małżeństw - uczestników, 4 małżeństwa animatorskie i czworo opiekunów dla 17 dzieci. Zobacz!

świadectwo Małgorzaty

11 X 2013
Na rekolekcje ewangelizacyjne dla małżeństw pojechałam z pewną niechęcią i tak naprawdę sama nie wiem dlaczego. Być może dlatego, że nie wierzyłam, że w czymś mi one pomogą, a zwłaszcza, że poprawią relacje między mną a małżonkiem. Zobacz!

Katolickość zadaniem i wyzwaniem

09 X 2013
Papież Franciszek: Wierzę w Kościół jeden, święty, powszechny ... . Dziś zastanawiamy się nad tą cechą charakterystyczną Kościoła jaką jest katolickość. Przede wszystkimi: co oznacza katolicki? Zobacz!

Diecezjalna Szkoła Lektora

08 X 2013
W roku formacyjnym 2013/2014 będzie kontynuowała swoją działalność Diecezjalna Szkoła Lektora, która została ustanowiona przez biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka 7 listopada 2011 roku. Zobacz!

Pastores

08 X 2013
Po wakacjach powracamy do spotkań kapłańskich Pastores, na które zaproszeni są szczególnie kapłani-moderatorzy Ruchu Światło-Życie w parafiach i w kręgach Domowego Kościoła. Spotkania te mają jednak charakter otwarty i dlatego zaproszeni są na nie wszysc Zobacz!

Po stronie życia

07 X 2013
W sobotę, 5 października br. w Domu Samotnej Matki w Koszalinie odbyło się kolejne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Życia, na które udało się przyjechać wszystkim jej członkom. Spotkanie miało charakter formacyjno-organizacyjny. Zobacz!

W poczuciu odpowiedzialności

07 X 2013
Na początku nowego roku formacyjnego odbyły się spotkania osób odpowiedzialnych za Ruch Światło-Życie w naszej diecezji. W niedzielę, 29 września w Koszalinie spotkała się Diecezjalna Diakonia Jedności, a w sobotę, 5 października w Szczecinku - Krąg Die Zobacz!

Kościół nie odrzuca grzeszników

02 X 2013
Papież Franciszek: W Credo, po wyznaniu Wierzę w jeden Kościół dodajemy przymiotnik święty. To znaczy stwierdzamy świętość Kościoła, która jest cechą obecną od samych początków świadomości pierwszych chrześcijan. Zobacz!

Nie bądźmy narzędziami podziału

25 IX 2013
Papież Franciszek: W Credo mówimy: Wierzę w jeden Kościół to znaczy wyznajemy, że Kościół jest jedyny, i ów Kościół jest sam w sobie jednością. Zobacz!

Kościół jak matka wskazuje drogę

18 IX 2013
Papież Franciszek: Dzisiaj raz jeszcze wracam do obrazu Kościoła jako matki. Bardzo mi się podoba ten obraz Kościoła jako matki, gdyż wydaje mi się, że mówi nam nie tylko to tym, jaki jest Kościół, ale także jakie oblicze ten nasz Kościół powinien coraz b Zobacz!

Kościół Matka

11 IX 2013
Papież Franciszek: W obecnym Roku Wiary wznawiamy dziś katechezy o Kościele. Wśród obrazów, jakie wybrał II Sobór Watykański, aby nam lepiej uzmysłowić naturę Kościoła znajduje się obraz matki: Kościół jest naszą matką w wierze. Zobacz!

Nie ma Oazy bez Domowego Kościoła

08 IX 2013
Prawie 160 osób z całego kraju wzięło udział w ogólnopolskim podsumowaniu pracy rocznej Domowego Kościoła, czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, które odbyło się w dniach od 6 do 8 września br. w Wyższym Seminarium Duchownym i Centrum Edukacyjno-Fo Zobacz!

Gościnność, święto i misja

04 IX 2013
Papież Franciszek: Podejmujemy cykl naszych katechez po wakacyjnej przerwie. Dzisiaj chciałbym wam opowiedzieć o mojej podróży do Brazylii z okazji Światowego Dnia Młodzieży. Zobacz!

Wakacyjny dzień wspólnoty, turnus 2, Lipie

01 IX 2013
Dzień wspólnoty podczas drugiego turnusu oaz wakacyjnych odbył się w Lipiu w niedzielę, 28 lipca 2013 roku. Wzięło w nim udział pięć oaz: ODB II i OND II z Ostrowca, ONŻ 0 z Lekowa, ONŻ I z Lipia i ONŻ II z Roli. Zobacz!

Oazy ewangelizacyjne 2013

31 VIII 2013
Podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii papież Franciszek mówił: Proszę, pozwólcie Chrystusowi i Jego słowu wejść w wasze życie, pozwólcie wejść zasiewowi słowa Bożego, pozwólcie, aby się zakorzenił i wzrastał! Zobacz!

ONŻ II, turnus 2, Role

24 VIII 2013
Oaza Nowego Życia II stopnia odbyła się w dniach 15-31 lipca 2013 roku na Roli. Poprowadzili ją: ks. Tomasz Tomaszewski, s. Elżbieta Paruch WDŁB, kl. Mateusz Szczepański i Katarzyna Zawałeń. W tej oazie wzięło udział 16 uczestników. Zobacz!

Ewangelizacja Koszalina, Słupska i Piły

24 VIII 2013
Pod hasłem Miasto dla Jezusa odbywa się ewangelizacja trzech największych miast w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: Koszalina, Słupska i Piły. Jej celem jest ożywienie i pogłębienie wiary w Jezusa Chrystusa. Zobacz!

Jubileuszowe świętowanie w Skrzatuszu

24 VIII 2013
14 i 15 września odbędą się kulminacyjne uroczystości związane z obchodzonym w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Rokiem Skrzatuskim. Okazją do jego ogłoszenia stała się 25. rocznica koronacji Piety Skrzatuskiej. Zobacz!

Świadectwo Agnieszki i Andrzeja

19 VIII 2013
Piętnaście dni, każdy bogaty w niezwykłe treści i wydarzenia: Eucharystia, szkoła modlitwy, szkoła życia, praca ze słowem Bożym w kręgach, Namiot Spotkania przed Najświętszym Sakramentem. Zobacz!

Świadectwo Marzeny i Jacka

19 VIII 2013
Dopiero rekolekcje pokazują całe bogactwo Domowego Kościoła. Chociaż jesteśmy już dziewięć lat w tej wspólnocie, to dopiero teraz rozumiemy jakim jest ona dobrem dla małżeństw. Małżonkowie, nie bójcie się jechać na takie długie rekolekcje! Zobacz!

Świadectwo Anny i Jacka

19 VIII 2013
Wiedziałem, że nasze życie nie będzie już takie samo po powrocie do domu. Codziennie z Anią czytamy i rozważamy teksty z Pisma Świętego na dany dzień. To dzięki tym rekolekcjom odkryłem, jak bardzo ważne jest czytanie Pisma Świętego. Zobacz!

Świadectwo Joanny i Andrzeja

19 VIII 2013
Niesamowitym wydarzeniem było dla nas odnowienie przyrzeczeń małżeńskich. Doświadczyliśmy wtedy działania żywego Chrystusa, Przyjaciela w naszym byciu razem. Dziś wiemy, że w naszym życiu nie chcemy stracić Go z oczu. On jest naszym jedynym drogowskazem. Zobacz!

Oaza Rodzin u Matki Cierpliwie Słuchającej

19 VIII 2013
Od 17 lipca do 2 sierpnia 2013 roku w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie (diecezja zielonogórsko-gorzowska) odbyła się Oaza Rodzin stopnia I, którą poprowadzili ks. Andrzej Pawłowski oraz Joanna i Grzegorz Jabłońscy. Zobacz!

Wakacyjny Dzień Wspólnoty

12 VII 2013
W czwartek 11 lipca do Lipia przyjechali uczestnicy czterech grup oazowych oraz wiele przyjaciół Ruchu. Dzień Wspólnoty jest zawsze doskonałą okazją do wspólnego świętowania i do poczucia klimatu rekolekcji także dla tych, którzy akurat nie mogą wziąć w Zobacz!

ODB I, turnus 1, Połczyn-Zdrój

10 VII 2013
Oaza Dzieci Bożych I stopnia odbyła się w dniach 1-7 lipca 2013 roku w Domu Wczasów Dziecięcych w Połczynie-Zdroju. Poprowadzili ją: ks. Arkadiusz Korwin-Gronkowski, s. Elżbieta Paruch WDŁB, kl. Rafał Kowalski, Kazimiera Skibińska OV i Joanna Burcza. Zobacz!

Między nami spotkamy Boga

26 VI 2013
Papież Franciszek: Dzisiaj chciałbym krótko wspomnieć o kolejnym obrazie, który pomaga nam ukazać tajemnicę Kościoła: obrazie świątyni. Zobacz!

Na dachach Szczecinka

24 VI 2013
W niedzielę, 23 czerwca 2013 roku, odbyło się ostatnie w tym roku formacyjnym spotkanie wspólnoty Ruchu Światło-Życie w parafii pw. Narodzenia NMP w Szczecinku. Zobacz!

Nadbałtycka sesja o pilotowaniu

19 VI 2013
W dniach od 29 maja do 2 czerwca 2013 roku w nadmorskiej Pleśnej odbyła się sesja o pilotowaniu kręgów Domowego Kościoła, którą poprowadzili ks. Andrzej Wachowicz oraz Jolanta i Mirosław Słobodowie. Zobacz!

W Kościele nie ma banalnej jednolitości

19 VI 2013
Papież Franciszek: Dziś skupię się na innym wyrażeniu, przez które Sobór Watykański II wskazuje naturę Kościoła: to znaczy ciała; Sobór mówi, że Kościół jest Ciałem Chrystusa. Zobacz!

Głosić Ewangelię życia

16 VI 2013
W ramach Roku Wiary obchodzony był dziś w Watykanie dzień poświęcony Evangelium vitae (Ewangelii życia). Natomiast w koszalińskim Domu Samotnej Matki Dar życia w sobotę, 8 czerwca 2013 roku odbyło się drugie spotkanie Diecezjalnej Diakonii Życia. Zobacz!

Dziękczynnie w Bornem Sulinowie

16 VI 2013
Wspólnota Ruchu Światło-Życie w Bornem Sulinowie, zarówno młodzież jak i krąg Domowego Kościoła, zakończyła swoją całoroczną formację 14 czerwca 2013 roku. Mszy św. przewodniczył moderator diecezjalny - ks. Tomasz Tomaszewski. Zobacz!

Z Niepokalaną w Centrum

15 VI 2013
Z okazji 40. rocznicy Aktu oddania Ruchu Światło-Życie Niepokalanej Matce Kościoła, obchodzonej 11 czerwca 2013 roku, w Centrum Ruchu Światło-Życie Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej pojawiła się, już na stałe, duża figura Niepokalanej. Zobacz!

Przy Sercu Jezusa w Czarnem

13 VI 2013
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, która w roku 2013 była obchodzona 7 czerwca, to patronalne święto kaplicy w domu Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej w Czarnem. Z tej okazji, siostry zapraszają na Mszę św. i słodki poczęstunek swoich przyjaciół i do Zobacz!

Lud Boży zaczynem miłości

12 VI 2013
Papież Franciszek: Dziś chciałbym się zatrzymać pokrótce nad innym z terminów, jakimi Sobór Watykański II określił Kościół: nad określeniem Lud Boży. Czynię to, stawiając pewne pytania, nad którymi każdy będzie mógł się zastanowić. Zobacz!

Oddani pod opiekę Matki

08 VI 2013
W liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca NMP - 8 czerwca 2013 roku - odbyła się w Lipiu Diecezjalna Oaza Matka, czyli spotkanie tych, którzy podejmą posługę podczas tegorocznych oaz wakacyjnych. Zobacz!

Pilnie potrzebna ekologia

05 VI 2013
Papież Franciszek: Dziś chciałbym się zastanowić nad kwestią ochrony środowiska, jak miałem już to okazję uczynić przy różnych okazjach. Sugeruje to także dzisiejszy Światowy Dzień Środowiska. Zobacz!

Kościół to rodzina Boża

29 V 2013
Papież Franciszek: Dziś chciałbym rozpocząć kilka katechez na temat tajemnicy Kościoła, tajemnicy, którą wszyscy przeżywamy i której jesteśmy częścią. Chciałbym to uczynić, posługując się wyrażeniami obecnymi w tekstach II Powszechnego Soboru Watykańskieg Zobacz!

Kościół na drogach ewangelizacji

22 V 2013
W Credo, natychmiast po wyznaniu wiary w Ducha Świętego, mówimy: Wierzę w jeden, Święty, powszechny i apostolski Kościół. Zobacz!

Oazy wakacyjne 2013

19 V 2013
Jak co roku, Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizuje oazy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Dla jednych są one kolejnym krokiem w ich formacji, a dla innych mogą się stać jej początkiem. Tutaj znajdują się wszystkie informacje. Zobacz!

Duch Święty wprowadza w prawdę

15 V 2013
Dzisiaj chciałbym się zastanowić nad działaniem Ducha Świętego w prowadzeniu Kościoła i każdego z nas do Prawdy. Sam Jezus mówi apostołom: Duch Święty doprowadzi was do całej prawdy (J 16,13), gdyż On sam jest Duchem Prawdy. Zobacz!

Port prawdy i wiary

13 V 2013
Orędzie papieża Benedykta XVI na 47. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu pt. Sieci społecznościowe: Port prawdy i wiary - nowe miejsca ewangelizacji. Zobacz!

Spotkanie w Jezierzycach

11 V 2013
Wspólnota oazowa w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach koło Słupska spotkała się w sobotę, 4 maja 2013 roku z moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło-Życie, ks. Tomaszem Tomaszewskim. Zobacz!

Duch Święty źródłem życia Bożego

08 V 2013
Kim jest Duch Święty? W Credo wyznajemy z wiarą: Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela. Pierwsza prawda którą przyznajemy w Credo jest to, że Duch Święty, jest Kyrios - jest Panem. Zobacz!

W jednym Duchu

07 V 2013
W niektórych miejscach diecezji odbędą się specjalne przygotowania i obchody Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, którą będziemy celebrowali w niedzielę, 19 maja 2013 roku. Do uczestniczenia w tych spotkaniach zaproszeni są także członko Zobacz!

Diakonia na rzecz odnowy parafii

03 V 2013
Dokument Diakonia Ruchu Światło-Życie na rzecz odnowy parafii - wspólnoty wspólnot, jako formy realizowania się Kościoła lokalnego - celem Planu Ad Christum Redemptorem został uchwalony 3 maja 2013 roku na VI Kongregacji Stowarzyszenia Diakonia Ruchu Zobacz!

Godność ludzkiej pracy

01 V 2013
Dzisiaj, 1 maja, obchodzimy wspomnienie świętego Józefa robotnika i rozpoczynamy miesiąc tradycyjnie poświęcony Matce Bożej. W naszym dzisiejszym spotkaniu chciałabym więc się skupić na tych dwóch postaciach, tak ważnych w życiu Jezusa, K Zobacz!

Diakonia Życia

29 IV 2013
Zamysł i cel diakonii oraz odniesienia do Centralnej DŻ. Zobacz!

W służbie życiu

27 IV 2013
W dniu naszej diecezjalnej modlitwy o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, 27 kwietnia 2013 roku, spotkali się członkowie Ruchu Światło-Życie, którzy, odczytując Boże wezwanie do podjęcia służby życiu, utworzyli Diecezjalną Di Zobacz!

Zagrożenia naszej wiary

24 IV 2013
Pozornie niewinna wiara w horoskopy, skuteczność amuletów czy przepowiednie wróżek stanowią realne zagrożenie i mogą zakończyć się poważnym kryzysem wiary. Nie da się połączyć Ewangelii z tajemną pseudowiedzą, sakramentalnej działalności Zobacz!

Sąd inspiracją do lepszego życia

24 IV 2013
W Credo wyznajemy, że Jezus powtórnie przyjdzie w chwale sądzić żywych i umarłych. Dzieje ludzkości rozpoczynają się wraz ze stworzeniem mężczyzny i kobiety na Boży obraz i podobieństwo, a kończą się wraz z Sądem Ostatecznym Chrystus Zobacz!

Troska o dom Bolesnej Matki

24 IV 2013
Ogłaszając Rok Skrzatuski pragnąłem, aby na nowo skierować wzrok i serce wszystkich na naszą Matkę i na to opatrznościowe miejsce, gdzie od wieków ludzie cieszyli się Jej bliskością - napisał biskup Edward Dajczak do swoich diecezjan. Zobacz!

Akcja Koronacja

22 IV 2013
Wszystkie dzieci ze szkół podstawowych na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zaproszone są na I Diecezjalny Dzień Dziecka, który odbędzie się w Skrzatuszu w sobotę, 25 maja 2013 roku. Zobacz!

Fundacja Po Piąte liderem

22 IV 2013
Podczas Kongresu Polskiej Rodziny, który odbył się 20 kwietnia 2013 roku w Warszawie, przyznano tytuł Lidera Inicjatyw dla Życia i Rodziny. Uhonorowano nim osoby, które działają na rzecz obrony życia oraz wspierają rodziny. Zobacz!

Wstąpił do nieba i siedzi po prawicy Ojca

17 IV 2013
W Credo znajdujemy stwierdzenie, że Jezus wstąpił do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Ziemskie życie Jezusa kończy się wydarzeniem Wniebowstąpienia, tj. przejściem Jezusa z tego świata do Ojca i wyniesieniem na Jego prawicę. Zobacz!

Wiosenne przebudzenie

15 IV 2013
W dniach od 12 do 14 kwietnia br. w domu Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej w Lipiu odbyła się oaza modlitwy, zorganizowana przez diecezjalną Diakonię Modlitwy Ruchu Światło-Życie. Zobacz!

Marsze dla życia

11 IV 2013
W niedzielę, 26 maja 2013 roku w Koszalinie, Słupsku, Kołobrzegu i Szczecinku odbędą się Marsze dla życia. Istotną rolę w koordynacji tych wydarzeń odgrywają Domowy Kościół - oazowa gałąź rodzinna oraz rodząca się w naszej diecezji D Zobacz!

Zmartwychwstały Pan jest nadzieją

10 IV 2013
W poprzedniej katechezie, skupiliśmy się na wydarzeniu Zmartwychwstania Jezusa, w którym szczególną rolę odegrały kobiety. Dzisiaj chciałbym zastanowić się nad jego znaczeniem zbawczym. Co Zmartwychwstanie oznacza dla naszego życia? I dla Zobacz!

Pan żyje i kroczy obok nas

03 IV 2013
Dzisiaj powracamy do katechez Roku Wiary. W Credo, w naszym wyznaniu wiary powtarzamy następujące słowa: Zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia Pismo. Świętujemy właśnie to wydarzenie: Zmartwychwstanie Jezusa. Zobacz!

Rodzinnie z cierpiącym Jezusem

26 III 2013
Rodziny z rejonu koszalińskiego Domowego Kościoła przyjechały na swój wielkopostny dzień skupienia (23-24 marca 2013 roku) do Centrum Edukacyjno-Formacyjnego w Koszalinie, aby spotkać się z Człowiekiem z całunu turyńskiego. Zobacz!

Od wiary Abrahama do wiary Kościoła

26 III 2013
W ramach Roku Wiary, 13 kwietnia 2013 roku (sobota) o godz. 10:00 w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie przy ul. Seminaryjnej 2 odbędzie się sesja popularnonaukowa pod hasłem Od wiary Abrahama do wiary Kościoła. Zobacz!

Ukryte serce Ruchu

09 III 2013
W dniach 12-14 kwietnia br. diecezjalna Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie zaprasza do Lipia na oazę modlitwy dla wszystkich, którzy pragną pogłębić swoją relację z Jezusem poprzez trwanie na modlitwie i we wspólnocie. Zobacz!

38. Kongregacja Odpowiedzialnych

26 II 2013
W dniach od 22 do 24 lutego br. odbywała się na Jasnej Górze 38. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Wzięła w niej również udział 13-osobowa reprezentacja z naszej diecezji. Zobacz!

Świadek żywej wiary

13 II 2013
Przyjmujemy z wiarą i zaufaniem Twoją, Ojcze Święty, decyzję. Rozpoznajemy w niej znak czasu dla współczesnego świata i Kościoła. W tak niełatwych czasach, naznaczonych wieloma sprzecznościami i wyzwaniami, jesteś dla nas i pozostaniesz świadkie Zobacz!

Wielkopostne czuwania młodych

13 II 2013
Już tradycyjnie podczas Wielkiego Postu, w naszej diecezji organizowane są czuwania młodych przy krzyżu. Wspólnej modlitwie będzie przewodniczył biskup Edward Dajczak. Warto uwzględnić te wydarzenia na swojej wielkopostnej drodze. Zobacz!

Diecezjalna Szkoła Psałterzystów

10 II 2013
W dniach 1-3 marca 2013 roku zapraszamy na drugą sesję Diecezjalnej Szkoły Psałterzystów, która jest prowadzona przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie i ma formę dni skupienia połączonych z warsztatami muzyczno-liturgicznymi. Zobacz!

Dobrze być człowiekiem

06 II 2013
Credo, które zaczyna od określenia Boga jako Ojca Wszechmogącego, dodaje następnie, że jest On Stwórcą nieba i ziemi, powtarzając stwierdzenie, od którego rozpoczyna się Biblia. Zobacz!

Bóg, Ojciec, Wszechmogący

30 I 2013
Chciałbym więc zastanowić się teraz z wami nad pierwszym fundamentalnym określeniem Boga, jakie przedstawia nam Credo: jest On Ojcem. Zobacz!

Wierzyć to budować swe życie na Bogu

23 I 2013
W obecnym Roku Wiary pragnę wraz z wami rozpocząć rozważania na temat Credo, uroczystego wyznania wiary, które towarzyszy naszemu życiu jako wierzących. Zobacz!

Chrystus Pełnią Objawienia

16 I 2013
II Sobór Watykański w Konstytucji dogmatycznej o Objawieniu Bożym mówi, że najgłębsza prawda o Bogu i o zbawieniu człowieka jaśnieje nam w Chrystusie, który jest zarazem Pośrednikiem i Pełnią całego Objawienia (n. 2). Zobacz!

Powołani do pełnienia diakonii

15 I 2013
W Święto Chrztu Pańskiego (13 stycznia 2013 roku), w Ruchu Światło-Życie obchodzone także jako Święto Chrystusa Sługi, w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyło się kolejne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności (DDJ). Zobacz!

Oazy zimowe 2013

14 I 2013
Jak co roku, Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizuje oazy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Dla jednych są one kolejnym krokiem w ich formacji, a dla innych mogą się stać jej początkiem. Tutaj znajdują się wszystkie informacje. Zobacz!

Wcielenie pozwoliło nam stać się dziećmi

09 I 2013
Syn Boży stał się człowiekiem, jak mówimy odmawiając nasze Credo. Co oznacza to centralne słowo dla wiary chrześcijańskiej? Pochodzi z łacińskiego incarnatio. Zobacz!

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

08 I 2013
Biblijnym mottem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan (18-25 stycznia 2013 roku) będzie tekst zaczerpnięty z Księgi Micheasza: Czego Bóg od nas oczekuje? (por. Mi 6, 6-8), a materiały do modlitw ekumenicznych przygot Zobacz!

Zatrzymaj się i żyj!

02 I 2013
Brak zatrzymania jest często powodem kolizji kolejowo-drogowych. Dzisiaj życie pędzi szybciej niż pociąg. Jeżeli nie chcemy doprowadzić do kolizji w naszych rodzinach, to powinniśmy posiąść umiejętność zatrzymywania się. Zobacz!

Tajemnica pochodzenia Chrystusa

02 I 2013
Wyznając w Credo: za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy, stwierdzamy, że Duch Święty jako moc Boga Najwyższego dokonał w tajemniczy sposób poczęcia Syna Bożego w Maryi Dziewicy. Zobacz!

Orszak Trzech Króli

01 I 2013
W niedzielę 6 stycznia br., w uroczystość Objawienia Pańskiego już po raz trzeci przejdzie ulicami Koszalina Orszak Trzech Króli. To radosne wydarzenie jest jednocześnie zadumą nad tajemnicą objawienia się światu wcielonego Syna Bożego. Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter