Aktualności - rok 2012

Groziłaby nam pustynia,
gdybyśmy nie tworzyli oaz. św. Jan Paweł II

Aktualności

Narodzenie Pańskie A.D. 2012

21 XII 2012
Wierzę w jednego Pana Jezusa Chrystusa, Syna Bożego Jednorodzonego, który z Ojca jest zrodzony przed wszystkimi wiekami. (...) On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi D Zobacz!

Wiara Maryi podstawą nadziei chrześcijan

19 XII 2012
Najświętsza Maryja Panna zajmuje szczególne miejsce na adwentowej drodze, zwłaszcza jako ta, która w sposób wyjątkowy oczekiwała na spełnienie obietnic Bożych, przyjmując w wierze i w swym ciele Jezusa, Syna Bożego, będąc w pełni p Zobacz!

Jasełka pod gołym niebem

18 XII 2012
Członkowie Wspólnoty Cenacolo oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie zapraszają na przedstawienie jasełkowe pod gołym niebem. W ten sposób chcą się podzielić radością ze spotkania z nowo narodzonym Jezusem. Zobacz!

Przystanek Wałcz

13 XII 2012
W dniach od 29 do 31 grudnia 2012 roku w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Wałczu odbędzie się drugie w tym roku formacyjnym spotkanie Diakonii Ewangelizacji. Będą to weekendowe rekolekcje, które diakonia przeżywać będzie wspólnie z miejs Zobacz!

Wiara karmi się odkryciem Boga

12 XII 2012
Objawienie Boga wypisuje się w czas i historię ludzi. Właśnie historia: staje się dziedziną, w której możemy dostrzec działanie Boga dla dobra ludzkości. On przemawia do nas przez to, co jest nam najlepiej znane i łatwo postrzegalne. Zobacz!

Nasz Biskup na Adwent 2012

05 XII 2012
Biskup Edward Dajczak skierował do swoich diecezjan list na Adwent 2012 roku. Zatytułował go Z Maryją, naszą Skrzatuską Matką, kształtujmy chrześcijaństwo wyróżniające się sztuką modlitwy. Zobacz!

Bóg objawia swój plan upodobania

05 XII 2012
Na początku swego listu do chrześcijan w Efezie (por. 1,3-14) Apostoł Paweł wznosi modlitwę błogosławieństwa do Boga, Ojca Pana naszego Jezusa Chrystusa, która wprowadza nas w przeżywanie okresu Adwentu w kontekście Roku Wiary. Zobacz!

Deuterokatechumenat 2012

03 XII 2012
W dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2012 roku w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile odbyła się oaza modlitwy z wprowadzeniem do deuterokatechumenatu. Autorką zdjęć jest Arleta Iwancio. Zobacz!

Nowenna do Niepokalanej

29 XI 2012
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, którą co roku obchodzimy 8 grudnia, jest patronalnym świętem całego Ruchu Światło-Życie oraz Wspólnoty Dzieci Łaski Bożej. Dobrym przygotowaniem do tej uroczystości może być rozpoczynająca się dzisi Zobacz!

Życie w wierze i miłości mówieniem o Bogu

28 XI 2012
Główne pytanie, jakie dzisiaj sobie stawiamy brzmi: jak w naszych czasach mówić o Bogu? Jak przekazywać Ewangelię, aby otworzyć drogi na Jego zbawczą prawdę w często zamkniętych sercach współczesnych nam ludzi i w ich umysłach, nie Zobacz!

Adwentowe czuwania młodych

23 XI 2012
Adwentowe czuwania młodych, które są kontynuacją ich wrześniowego spotkania w Skrzatuszu, stały się już tradycją w naszej diecezji. Tegoroczne spotkania, odbywające się w Roku Wiary, będą przeżywane pod hasłem Daj się zaskoczyć! Zobacz!

Pomoc na Rok Wiary

22 XI 2012
W liście apostolskim Porta fidei ogłaszającym Rok Wiary papież Benedykt XVI zachęca nas, abyśmy, sięgając po Pismo Święte i Katechizm Kościoła Katolickiego, karmili się słowem Bożym oraz odkrywali i zgłębiali podstawowe prawdy wiary. Zobacz!

Wiara w Boga a zaangażowanie rozumu

21 XI 2012
Dziś podczas obecnej katechezy chciałbym zastanowić się nad racjonalnością wiary w Boga. Tradycja katolicka od samego początku odrzucała fideizm - to znaczy chęć wierzenia wbrew rozumowi. Zobacz!

Biskupi polscy o królowaniu Chrystusa

19 XI 2012
W Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, czyli w niedzielę 25 listopada br., we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie naszej diecezji zostanie odczytany List Episkopatu Polski o królowaniu Jezusa Chrystusa. Zobacz!

Nasz Metropolita w obronie życia

18 XI 2012
W niedzielę 18 listopada br. arcybiskup szczecińsko-kamieński Andrzej Dzięga, czyli nasz metropolita, skierował do wiernych swojej archidiecezji słowo pasterskie poświęcone obronie życia, zwłaszcza w związku z procedurą in vitro. Zobacz!

OE, turnus 1, Ostrowiec

14 XI 2012
Oaza Ewangelizacyjna w Ostrowcu (Ośrodek Caritas) w dniach 19-21 października 2012 r. Prowadzący: ks. Tomasz Tomaszewski i s. Natalia Frączek oraz animatorzy: Emilia Fabisiak, Kacper Izdebski, Karolina Korall, Miłosz Korall, Kinga Presler i Katarzyna S Zobacz!

Człowiek może poznać Boga

14 XI 2012
W minioną środę zastanawialiśmy się nad pragnieniem Boga, jakie istota ludzka nosi w swej głębi. Dzisiaj chciałbym z wami nadal zgłębiać ten aspekt, zastanawiając się pokrótce nad pewnymi drogami, które prowadzą do poznania Boga. Zobacz!

Deuterokatechumenat 2012

12 XI 2012
Tegoroczne wprowadzenie do deuterokatechumenatu dla osób po Oazie Nowego Życia stopnia I odbędzie się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia w parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Pile. Oazowiczów przyjmie wspólnota Ruchu Światło- Zobacz!

XIX Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu

10 XI 2012
Zdjęcia z XIX Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie, która odbyła się 10 listopada 2012 roku. Ich autorem jest kleryk Kamil Smoczyk. Zobacz!

Tęsknota za Bogiem

07 XI 2012
W tym Roku wiary droga refleksji prowadzi nas do przemyślenia jednego z fascynujących aspektów doświadczenia ludzkiego i chrześcijańskiego: człowiek niesie w sobie pewną tajemniczą tęsknotę za Bogiem. Zobacz!

Różańcowe przygotowanie do Pielgrzymki

01 XI 2012
Naszym przygotowaniem do XIX Diecezjalnej Pielgrzymki Ruchu Światło-Życie będzie codzienne, indywidualne lub wspólnotowe, odmawianie kolejnej różańcowej tajemnicy światła. Modlitwę zaczniemy 5 listopada i ofiarujemy ją w intencji dob Zobacz!

Wiara domaga się wspólnoty Kościoła

31 X 2012
Dziś pragnąłbym podjąć kolejny krok w naszej refleksji, wychodząc jeszcze raz od pewnych pytań: czy wiara ma charakter wyłącznie osobisty, indywidualny? Czy dotyczy wyłącznie mojej osoby? Czy moją wiarę przeżywam sam? Zobacz!

XIX Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie

28 X 2012
Zbliża się XIX Diecezjalna Pielgrzymka Ruchu Światło-Życie, która w tym roku odbędzie się wyjątkowo 10 listopada (sobota). Nasze tegoroczne pielgrzymowanie do Wyższego Seminarium Duchownego w Koszalinie wpisuje się w trwający w całym Kościele Ro Zobacz!

Noc Świętych

27 X 2012
W przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych, czyli w środę, 31 października, w kilku miejscach naszej diecezji organizowana jest Noc Świętych, w przygotowanie której czynnie angażują się również wspólnoty Ruchu Światło-Życie. War Zobacz!

Diecezjalna Szkoła Psałterzystów

25 X 2012
W dniach 23-25 listopada 2012 roku zapraszamy na kolejną edycję Diecezjalnej Szkoły Psałterzystów, która jest prowadzona przez Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie i ma formę dni skupienia połączonych z warsztatami muzyczno-liturgicznymi Zobacz!

Szczecineckie warsztaty muzyczno-liturgiczne

24 X 2012
W dniach 19-21 października 2012 roku parafia pw. Narodzenia NMP w Szczecinku gościła Diakonię Liturgiczną i Diakonię Muzyczną Ruchu Światło-Życie, które przeżywały tam swoją oazę modlitwy, połączoną z warsztatami. Zobacz!

Co to znaczy wierzyć dzisiaj?

24 X 2012
Czym jest wiara? Czy wiara ma jeszcze sens w świecie, w którym nauka i technika otworzyły horyzonty jeszcze niedawno niemożliwe do pomyślenia? Co to znaczy wierzyć dzisiaj? Zobacz!

Przewodnik po innym wymiarze

19 X 2012
Przewodnikiem może być niewątpliwie brewiarz. Jest on duchowym komentarzem do aktualnej sytuacji życiowej. Zobacz!

Rozpoczęcie Roku Wiary

17 X 2012
Dziś chciałbym wprowadzić nowy cykl katechez, który będzie się rozwijał przez cały, dopiero co rozpoczęty Rok Wiary i który przerywa na ten okres cykl poświęcony szkole modlitwy. Zobacz!

Rok Wiary

11 X 2012
Rok Wiary, który został ogłoszony przez papieża Benedykta XVI, rozpoczyna się 11 października 2012 roku, a więc dokładnie w 50. rocznicę inauguracji Soboru Watykańskiego II, i potrwa do 24 listopada 2013 roku, czyli do uroczystości Jez Zobacz!

Pastores

05 X 2012
W nowym roku formacyjnym pragnę zaprosić Księży na spotkania, które w pierwszym rzędzie są przeznaczone dla kapłanów-moderatorów Ruchu Światło-Życie w parafiach i w kręgach Domowego Kościoła, jak również dla tych wszystkich Zobacz!

Nasze na zawsze

04 X 2012
Pomnik Dzieci Utraconych, który stanowi Figura Maryi - Matki Życia, autorstwa Krystyny Fałdygi-Solskiej, został uroczyście odsłonięty i poświęcony 24 marca tego roku na koszalińskim cmentarzu. To między innymi tam, w połowie października odbędą Zobacz!

Na poligonie w Bornem

04 X 2012
W dniach 28-30 września 2012 roku w Bornem Sulinowie odbyła się, połączona z warsztatami, oaza modlitwy, w której wzięli udział animatorzy i członkowie Diakonii Ewangelizacji oraz ci, którzy chcą w niej posługiwać w przyszłości. Zobacz!

Modlitwa miejscem odkrywania tożsamości

03 X 2012
Dzisiaj chciałbym, abyśmy zadali sobie pytanie: Czy w moim życiu wystarczająco czasu przeznaczam na modlitwę, a nade wszystko, jakie miejsce w mojej relacji do Boga ma modlitwa liturgiczna, szczególnie Msza Święta, która jest uczes Zobacz!

W duchu jedności

01 X 2012
W niedzielę, 30 września br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności (DDJ), którą tworzy grono osób najbardziej odpowiedzialnych za Ruch Światło-Życie w diecez Zobacz!

Oddychanie Bogiem

26 IX 2012
Jak liturgia jest życia oddechem, tak stwórz życie nowe. Tak Ty życie z liturgii stwórz nowe. Od początku istnienia diecezjalnej Diakonii Muzycznej i Diakonii Liturgicznej Ruchu Światło-Życie doświadczamy prawdy, że liturgia Zobacz!

Liturgia - źródło rozwoju modlitwy

26 IX 2012
W szkole Ducha Świętego Słowo Boże staje się fundamentem akcji liturgicznej, normą i pomocą na całe życie. Zobacz!

Nowy moderator Domowego Kościoła

24 IX 2012
Z dniem 1 października 2012 roku posługę moderatora diecezjalnego Domowego Kościoła, czyli gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie, obejmuje w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej ks. dr Jacek Lewiński. Zobacz!

DVD z 40-lecia diecezji

22 IX 2012
Dostępne są już filmy DVD z obchodów 40-lecia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Płyty można zamawiać pod numerem telefonu 721 107 498 lub na e-mail: sklep@dobremedia.org. Osobno nagrane są materiały filmowe z Kongresu Ruchów i ze święto Zobacz!

Prorok żywego Kościoła

22 IX 2012
Gorąco zachęcam, aby szczególnie ci, którzy tworzą Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, modlili się intensywnie o beatyfikację sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Niech szczególnym czasem tej modlitw Zobacz!

Ruch na Roli

22 IX 2012
W drugi weekend września rozpoczęliśmy kolejny rok pracy Domowego Kościoła w naszej diecezji. Był to jednocześnie dzień skupienia dla wszystkich odpowiedzialnych. Dla nas, piszących te słowa, był to czas łaski. Oboje cieszyliśmy się z miejsca i z Zobacz!

Przystanek Borne Sulinowo

16 IX 2012
Zaproszenie na oazę modlitwy skierowane jest do wszystkich członków Diakonii Ewangelizacji, do animatorów, którzy chcą zaangażować się w tę diakonię, oraz do animatorów, którzy posługiwali w poprzednich lata Zobacz!

Rok Skrzatuski

15 IX 2012
Rozpoczynamy Rok Skrzatuski, przygotowujący naszą wspólnotę diecezjalną do uroczystości 25-lecia koronacji papieskimi koronami figury Matki Bożej Bolesnej. Do tego jubileuszu będziemy przygotowywali się przez modlitwę różańcową i pielgrzy Zobacz!

Oazy ewangelizacyjne 2012

13 IX 2012
Dziś wiele spraw załatwia się łatwiej i szybciej. Jedno kliknięcie, jeden telefon i masz. A Bóg jest staroświecki. Potrzebuje czasu, by podarować nam swoją przyjaźń. Zależy Mu na spędzonych z nami chwilach, choć nie odpowiada od razu na wszystki Zobacz!

Modlitwa obejmująca potrzeby świata

12 IX 2012
Podczas gdy w pierwszej części Apokalipsy, modlitwa jest skierowana ku wnętrzu życia kościelnego, w drugiej części uwaga kieruje się ku całemu światu. Zobacz!

Codzienna lekcja śmierci

08 IX 2012
Liturgia nie obawia się konfrontować chrześcijan z trudnym i tajemniczym doświadczeniem rozstawania się z tym światem. Przed wiekami w klasztornych murach, w ciszy zapadającej nocy narodził zwyczaj modlitwy, który do dziś stanowi duchową p Zobacz!

Forum biblijne

07 IX 2012
Centralna Diakonia Modlitwy Ruchu Światło-Życie zaprasza do podjęcia internetowej inicjatywy dzielenia się Słowem Boga. 1 września ruszyło forum biblijne www.CzytamyBiblie.pl Rozważana będzie sama Ewangelia. Równe 3 miesiące. Każdego dnia, rozdz Zobacz!

Apokalipsa - wielka symfonia modlitwy

05 IX 2012
Dzisiaj, po okresie wakacyjnym (...) chciałbym opowiedzieć o modlitwie w Księdze Apokalipsy, która - jak wiecie - jest ostatnią księgą Nowego Testamentu. Zobacz!

Podsumowanie oaz

03 IX 2012
31 sierpnia kapłani i odpowiedzialni za oazy wakacyjne dokonali podsumowania rekolekcji w naszej diecezji. Odbyło się również podsumowanie OŻK 2012 w Centrum Ruchu w Krościenku w dniach 27-29 sierpnia br. Spotkanie prowadził moderator generalny Zobacz!

Nowy moderator diecezjalny

25 VIII 2012
Z pierwszym dniem września bieżącego roku, posługę moderatora diecezjalnego Ruchu Światło-Życie obejmie ks. Tomasz Tomaszewski. Przejmuje ją po ks. Zbigniewie Woźniaku, który pełnił tę posługę przez piętnaście lat. Trzeci w historii di Zobacz!

Zapowiedzi Radia Plus

10 VIII 2012
W sobotę (11 sierpnia) mija piąta rocznica ingresu biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka do koszalińskiej katedry. Czy biskup czuje się tu jak w domu? Jakie były największe sukcesy i trudności na przestrzeni tych pięciu lat posługi w Kościele koszaliń Zobacz!

Teologia dla Ciebie!

08 VIII 2012
Instytut Teologiczny w Koszalinie zmienia od tego roku formę studiów. Zamiast pięcioletnich jednolitych studiów stacjonarnych z zajęciami w piątki, soboty i niektóre czwartki, proponujemy pięcioletnie jednolite studia niestacjonarn Zobacz!

On się w tym wyżywał

07 VIII 2012
Zapraszamy do wysłuchania świadectwa kardynała nominata Ignacego Jeża o ks. Franciszku Blachnickim. Dzięki współpracy z Radiem Plus możemy w naszym serwisie odsłuchać dwóch fragmentów ostatniego wywiadu naszego biskupa diecezjalneg Zobacz!

Bezpłatne studium medyczne

06 VIII 2012
Dzięki dobrej współpracy z Fundacją Oświatową Europejskie Centrum Edukacji w Koszalinie udało nam się włączyć do programu: Zapobieganie bezrobociu w regionie - młodzież i osoby dorosłe. Dzięki temu otrzymaliśmy 45 bezpł Zobacz!

Audiobooki dla taty

04 VIII 2012
Pomysłem na miłe zaskoczenie każdego Taty mogą być książki i audiobooki przygotowane specjalnie z myślą o ojcach. Seria PRZYGODA BYCIA OJCEM składa się z trzech części skierowanych do ojców przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym i nastol Zobacz!

Skrzatusz 2012

04 VIII 2012
Doroczne Diecezjalne Spotkanie Młodych w Skrzatuszu będzie przeżywane pod hasłem: Zapal mnie!. Odbędzie się ono 15 września br. Na spotkaniu zagrają Full Power Spirit i Mate.O. zapraszamy do zapoznania się z programem i informacjami organ Zobacz!

ORAE w kajakach

04 VIII 2012
W dniach 17-19 sierpnia 2012 roku w Ostrowcu odbędzie się w naszej diecezji Oaza Rekolekcyjna Animatorów Ewangelizacji (ORAE) zorganizowana przez Diakonię Ewangelizacji. Będą to weekendowe rekolekcje połączone ze spływem kajakowym. Zobacz!

ODB II, turnus 2, Ostrowiec

31 VII 2012
Oaza Dzieci Bożych II stopnia w Ostrowcu k. Wałcza. Turnus drugi, 16-31.07.2012 r. Stacjonowaliśmy w Ośrodku Caritas St. Liborius. Oazę prowadził ks. neoprezbiter Piotr Śmiechura i pani Ewa Horanin. Wspierali ich ks. Zbigniew Woźniak i animatorzy: kler Zobacz!

Konkurs im. Marcina Miczka

07 VII 2012
Ogłaszamy 9. edycję konkursu fotograficznego Moje rekolekcje zorganizowana przez DKS Archidiecezji Katowickiej. Podobnie jak w ubiegłym roku, w bieżącej edycji nie zawężamy tematyki prac. Zobacz!

Modlitwa w tyglu codzienności

06 VII 2012
Modlitwy apostolskie w naturalny sposób wpisały się w powstającą modlitwę brewiarzową i zbudowały podwalinę pod część liturgii godzin, zwaną dzisiaj Modlitwą w ciągu dnia. Proces ten potwierdza wprowadzenie do brewiarza, które stwierdza: Zobacz!

Adoracja.net

28 VI 2012
Dzisiaj, a więc dokładnie w 40. rocznicę utworzenia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, rozpoczynamy w kościele Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Słupsku nowe diecezjalne dzieło modlitewne, które jest owocem wydarzeń związanych z 4 Zobacz!

Radość i pogoda ducha chrześcijanina

27 VI 2012
Dziś chciałbym mówić o jednej z najstarszych pieśni, czy hymnie tradycji chrześcijańskiej, którą św. Paweł przedstawia nam jako pewnego rodzaju swój testament duchowy: List do Filipian. Zobacz!

Dziękczynienie, uwielbienie i błogosławieństwo

20 VI 2012
Dzisiaj chciałbym zatrzymać się przy pierwszym rozdziale Listu do Efezjan, który rozpoczyna się (...) hymnem błogosławieństwa, wyrazem podziękowania, radości. Zobacz!

ODB III, turnus 1, Borne Sulinowo

14 VI 2012
Oaza Dzieci Bożych III stopnia w Bornem Sulinowie. Turnus pierwszy, 29.06-14.07.2012 r. Stacjonowaliśmy w Szkole Podstawowej. Oazę prowadził ks. Zbigniew Woźniak, Kazimiera Skibińska OV i pięciorp animatorów: kl. Przemysław Pobiega, kl. Kamil Wa Zobacz!

Doświadczenie piękna Boga

13 VI 2012
Papież Franciszek: Bóg pociąga nas do siebie, pozwala nam wspinać się na górę świętości, abyśmy byli coraz bliżej Niego, dając nam na tej drodze światło i pocieszenie. Zobacz!

Relacja z Mediolanu

12 VI 2012
W poniedziałek 28 maja spod dworca PKP w Koszalinie wyruszył do Mediolanu na spotkanie z Ojcem Świętym jeden autokar pielgrzymów naszej diecezji. Byli z nami także pielgrzymi z Wrześni i Szczecina. Pierwszym przystankiem jest Sanktuarium Matki B Zobacz!

Pytania do Papieża

08 VI 2012
Delegacja Domowego Kościoła z naszej diecezji brała udział w VII Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbywało się tym razem w Mediolanie. Papież Benedykt XVI udzielił podczas niego odpowiedzi na pytania zadawane przez rodziny i narzeczonych. Zobacz!

Rejonowy Dzień Wspólnoty

05 VI 2012
Zgodnie z ostatnim ustaleniem na dniu wspólnoty w Białogardzie, wspólnota oazowa z Bazyliki Mariackiej w Kołobrzegu zaprasza do udziału w Rejonowym Dniu Wspólnoty w swoim mieście. Przedwakacyjne spotkanie odbędzie się 16 czerwca br Zobacz!

Wierność Boga i odpowiedź człowieka

30 V 2012
Dzisiaj chciałbym podkreślić dynamikę wiernego tak Boga i ufnego amen wiernych zatrzymując się na chwilę nad Drugim Listem do Koryntian Zobacz!

Modlitwa w drodze

28 V 2012
Kilka lat temu w naszym serwisie pisaliśmy o jezuitach z Wielkiej Brytanii, którzy zapoczątkowali projekt pod nazwą Pray-as-you-go. Pomysł ten podjęli niedawno jezuici z Krakowa. W Sieci dostępne są krótkie rozważania liturgii słowa na ka Zobacz!

Pielgrzymka KWC

25 V 2012
2 czerwca 2012 r. w Warszawie odbędzie się Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Spotkanie połaczone jest z obchodami Święta Dziękczynienia, dlatego będzie składało się z dwóch stacji: pierwsza na Żoliborzu, przy grobie bł. ks. Jerzego Popi Zobacz!

Komunikat Biskupa Edwarda

25 V 2012
Biskup Edward, po uroczystościach rocznicowych, jeszcze raz przekazał swoje podziękowania i wyraził radość w specjalnym komunikacie. Tekst zostanie odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach w najbliższą niedzielę, ale u nas uka Zobacz!

A teraz Czarne!

24 V 2012
Od kilku miesięcy na naszym facebookowym profilu prezentują się fotograficznie wspólnoty z naszej diecezji. Dziś pojawiło się tam zdjęcie przysłane przez wspólnotę w Czarnem. Fotka zupełnie nowa i widać, że zbliżają się wakacje. Zobacz!

Rodzina receptą na kryzys

23 V 2012
Przed nami drugi Marsz dla Życia i Rodziny w Koszalinie. To inicjatywa społeczna, w organizację której zaangażowały się władze miasta, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, przedstawiciele wspólnot katolickich. Zobacz!

Maleo Reggae Rockers

23 V 2012
Zapraszamy na Koncert Galowy Finału finału XXIII Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Domino im Jana Pawła II w Koszalinie. Wystąpi na nim zespół Maleo Reggae Rockers. Koncert odbędzie się w Koszalińskim Centrum Kultury CK 105. Zobacz!

Ufna modlitwa dziecka Bożego

23 V 2012
Modlitwa, której przewodzi Duch Święty, pozwala nam wołać Abba Ojcze! - z Chrystusem i w Chrystusie. Ta modlitwa umiejscawia nas w wielkiej mozaice Bożej rodziny. Zobacz!

Próba redefinicji pojęcia płci

22 V 2012
W najbliższych godzinach i dniach ważyć się będą losy ewentualnego podpisania przez Polskę Konwencji Rady Europy w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet
 i przemocy domowej. Zobacz!

Zespół First Praise w Koszalinie

22 V 2012
Zapraszamy dnia 6 czerwca 2012 r. (środa) na ekumeniczny koncert ewangelicko-metodystycznego zespołu FIRST PRAISE z Claremore (Oklahoma, USA), który rozpocznie się o godz. 19:00 w parafii rzymskokatolickiej pw. Ducha Świętego przy ul. Ks. St. St Zobacz!

Koncerty i warsztaty gospel

20 V 2012
W kościele franciszkanów w Koszalinie odbędzie się niecodzienny koncert. Wystąpi znany z żywiołowych wykonań muzyki gospel Ogólnopolski Chór ET IN TERRA pod dyrekcją Moniki Zytke. Zobacz!

Modlitwa w Listach św. Pawła

16 V 2012
Dziś chciałbym zacząć mówić o modlitwie w Listach Św. Pawła, Apostoła pogan. Zobacz!

Oaza modlitwy

14 V 2012
Diakonia Modlitwy zaprasza na Oazę Modlitwy, by trochę więcej niż zwykle pomodlić się i poadorować Jezusa! Odbędzie się ona 8 i 9 czerwca wraz z nocnym czuwaniem z piątku na sobotę. Miejsce zależne jest od tego ile osób się zgłosi (może być Star Zobacz!

Odpust zupełny w rocznicę

11 V 2012
Z okazji bliskiego już czterdziestolecia utworzenia diecezji wszyscy diecezjanie mogą zdobyć odpust zupełny i to nawet dwa razy. Poniżej przytaczamy list biskupa Edwarda w tej sprawie oraz dokument Penitencjarii Apostolskiej. Zachęcamy do korzystania z Zobacz!

Mają swój blog

10 V 2012
Oaza Dzieci Bożych w Jezierzycach Słupskich założyła swój oazowy blog. Choć to jeszcze maluchy, to widać jak działają. Dzieci mocno angażują się w parafii z pomocą animatorki i katechetki Kazimiery Skibińskiej. Życzymy im powodzenia w tym intern Zobacz!

Biblijny dzień skupienia

09 V 2012
Są jeszcze wolne miejsca na biblijny dzień skupienia, który odbędzie się dniach 12-13 maja 2012 roku (sobota-niedziela) w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym im. bł. Jana Pawła II w Koszalinie przy ul. Seminaryjnej 2. Będzie on poświęcony obecności M Zobacz!

Modlitwa a interwencja Boga

09 V 2012
Dzisiaj chciałbym zatrzymać się przy ostatnim epizodzie z życia św. Piotra opisanym w Dziejach Apostolskich: Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga (Dz 12,5). Zobacz!

Warsztaty na podsłuchu

04 V 2012
Trwają jeszcze warsztaty dla chórzystów, którzy posługiwać będą podczas rocznicowych uroczystości powstania naszej diecezji. Uczestnikami są młodzi z Diecezjalnej Diakonii Muzycznej Ruchu Światło-Życie, z młodzieżowej diakonii muzy Zobacz!

Modlitwa męczennika

02 V 2012
Dzisiaj chciałbym mówić na temat świadectwa i modlitwy pierwszego męczennika Kościoła, świętego Szczepana, jednego z siedmiu wybranych do służby miłosierdzia najbardziej potrzebującym. Zobacz!

Tylko dla mężczyzn!

30 IV 2012
Obecna pora roku to czas, gdy młodzi ludzie zastanawiają się nad swoim powołaniem. Wychodząc im naprzeciw Wyższe Seminarium Duchowne w Koszalinie proponuje Powołaniowy Dzień Skupienia, który odbędzie się w dniach 2-3 czerwca 2012 r. Zobacz!

Oazy wakacyjne 2012

26 IV 2012
Jak co roku, Ruch Światło-Życie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej organizuje oazy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Dla jednych są one kolejnym krokiem w ich formacji, a dla innych mogą się stać jej początkiem. Tutaj znajdują się wszystkie informacje. Zobacz!

Służba i modlitwa

25 IV 2012
Problem pastoralny, który pobudził Apostołów do wyboru i nałożenia rąk na siedmiu mężczyzn powołanych do służby w miłości, aby ofiarować ich samych w modlitwie i w obwieszczaniu Słowa, przypomina także i nam pierwszeństwo modlitwy i Zobacz!

Finanse w rodzinie

24 IV 2012
Spotkanie Finanse w rodzinie to propozycja dla wszystkich, którzy poszukują wolności finansowej. Przeznaczone jest zarówno dla bogatych, jak i biednych, dla pracowników i pracodawców, dla biznesmanów i b Zobacz!

Pielgrzymka do Kalisza

23 IV 2012
W Kaliszu odbędzie się XV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodzin Domowego Kościoła. Słowem życia na pielgrzymowanie jest fragment z Listu do Galatów: Wy zatem, bracia, powołani zostaliście do wolności. Tylko nie bierzcie tej wolności j Zobacz!

Wirtualna wycieczka

23 IV 2012
W sieci stają się popularne serwisy, w których można przeżyć wirtualną podróż do atrakcyjnych miejsc. Specjalne aplikacje pozwalają w nich na panoramiczne oglądanie wnętrz wielu zabytków architektury. Kiedy przeżywamy dzisiaj urocz Zobacz!

Tworzymy wielki chór

22 IV 2012
Wszystkich śpiewających zapraszamy do wspólnego animowania śpiewu podczas obchodów 40-lecia naszej diecezji w dniach w dniach 18-19 maja 2012 r. w Koszalinie. Tworzymy wielki diecezjalny chór, który razem z zespołem Gospel R Zobacz!

Sesja popularnonaukowa o Apokalipsie

20 IV 2012
Na zakończenie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, w sobotę 28 kwietnia 2012 roku w godzinach od 10:00 do 13:00 w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie przy ul. Seminaryjnej 2 odbędzie się sesja popularnonaukowa Zobacz!

Mała Pięćdziesiątnica

18 IV 2012
Dziś pragnę się skupić na tym, co zwykło się nazywać małą Pięćdziesiątnicą (Biblia Tysiąclecia: małym Zesłaniem Ducha Świętego), która miała miejsce w szczytowym momencie trudnego okresu życia rodzącego się Kościoła. Zobacz!

Szkoła Psałterzystów

12 IV 2012
Zaproszenie do wzięcia udziału w kolejnej edycji zajęć Szkoły Psałterzystów. Zobacz!

Marsz poparcia

12 IV 2012
14 kwietnia br. w Koszalinie, tak jak w innych miastach Polski, odbędzie się Marsz w obronie wolnych mediów. Uczestnicy Marszu zgromadzą się o godz. 12:00 na Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Ducha Świętego w Koszalinie. Zobacz!

Czuwanie w nocy wiary

12 IV 2012
Paschalne i eschatologiczne czuwanie stało się również jednym z charakterystycznych rysów liturgii godzin. Najbardziej widoczne jest to w Godzinie czytań. Zobacz!

40. urodziny naszej diecezji

31 III 2012
W tym roku mija 40 lat od ustanowienia naszej diecezji. Na stadionie Gwardii w Koszalinie odbędą się 19 maja centralne obchody tego wydarzenia. W ich programie znajdą się m.in. katechezy ewangelizatorów z Brazylii i Ugandy, a poprzedzi je D Zobacz!

Oaza podczas Triduum Paschalnego

30 III 2012
Jak co roku zapraszamy na oazę rekolekcyjną podczas Triduum Paschalnego, która odbędzie się w Wyższym Seminarium Duchownym w Koszalinie. Uczestniczyć w niej mogą osoby po ONŻ II stopnia (w ubiegłym roku lub wcześniej), zarówno młodzież ja Zobacz!

Wtorkowy Ruch w eterze 27.03.2012

27 III 2012
Kolejna audycja internetowego Radia Fos-Zoe. Zobacz!

Tworzenie Diakonii Wyzwolenia

16 III 2012
Zaproszenie na rekolekcje ORDW oraz do posługi w Diakonii. Zobacz!

Wielkopostne czuwania

15 III 2012
Harmonogram Wielkopostnych Czuwań Młodych. Zobacz!

Modlitwa w Listach św. Pawła

14 III 2012
Dzisiejszą katechezą chciałbym rozpocząć rozważania o modlitwie w Dziejach Apostolskich i w Listach św. Pawła. Zobacz!

Odsłonięcie pomnika

14 III 2012
Uroczyste odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Dzieci Utraconych w Koszalinie. Zobacz!

Rekolekcje z Całunem

13 III 2012
W dniach 30 marca - 1 kwietnia br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Koszalinie (ul. Seminaryjna 2) odbędą się rekolekcje wielkopostne dla młodych (18-30 lat). Nauki rekolekcyjne - których tematem będzie Całun Turyński jako świadek męki, śmierc Zobacz!

Milczenie Jezusa

07 III 2012
Nie możemy zakończyć naszej refleksji i medytacji nad niektórymi aspektami modlitwy Jezusa bez krótkiego zatrzymania się przy tym, co dotyczy milczenia, tak bardzo ważnego w relacji do Ojca. W Adhortacji apostolskiej Verbum Domini odniosł Zobacz!

Wspólnoty na facebookowym profilu

02 III 2012
Od marca globalnie zmienił się układ graficzny na stronach Facebooka. Taka zmiana nastąpiła więc i na oficjalnej stronie Ruchu Światło-Życie w naszej diecezji. Jedną ze zmian jest możliwość umieszczenia w tle nagłówka dużego zdjęcia profilowego. Zobacz!

Marsze dla Życia i Rodziny

01 III 2012
Podobnie ja w ubiegłym roku, w różnych miastach naszej diecezji planowane są już Marsze dla Życia i Rodziny. Na dziś wiadomo, że do akcji przyłączyły się środowiska pro-life z Koszalina, Słupska i Szczecinka. Istotną rolę w koordynacji tych wyda Zobacz!

Odeszła od nas Pani Maria

01 III 2012
Po ciężkiej chorobie nowotworowej, dzisiaj w nocy zmarła Maria Hohm z Gostomii k. Wałcza. Od lat związana ze Wspólnotą z Lipia i Ruchem Światło-Życie była dla nas wielkim darem. Przede wszystkim miała bardzo głęboką i prostą wiarę. Umiała też za Zobacz!

Tylko dla dorosłych!

29 II 2012
Znamy kierunek w górę i w dół, jednak coraz częściej zapominamy o ich duchowym znaczeniu. Potrafimy poruszać się windą i korzystamy z samolotów, ale dokąd w głębi zmierzamy na co dzień? Zapraszamy Cię do szu Zobacz!

Wtorkowy Ruch w eterze 28.02.2012

28 II 2012
Dziś kolejna audycja w Internetowym Radiu Fos-Zoe. W czasie Wtorkowego Ruchu w eterze wszystkich słuchaczy zapraszamy również na czat oazowy www.chat.oaza.pl. Dostępne są tez nagrana z tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych. Zobacz!

Transmisja Mszy jubileuszowej z katedry

26 II 2012
Internetowa Telewizja Ewangelizacyjna Dobre Media transmitować będzie dziękczynną Mszę Świętą, która celebrowana będzie pod przew. bpa Edwarda Dajczaka w koszalińskiej katedrze 27 lutego br. o godz. 18:00. Zobacz!

Psałterzyści, sesja druga 2011/2012

26 II 2012
Druga sesja Szkoły Pałterzystów w roku 2011/2012 - Okres Wielkiego Postu i wielkanocny. Obywała się ona w CEF-ie w Koszalinie od 24-26 lutego 2012 r. Zajęcia prowadził ks. Jacek Lewiński, s. Monika Grabek, o. Piotr Włodyga, Natalia Ko Zobacz!

Retransmisja Kongregacji

24 II 2012
Internetowe Radio Fos-Zoe retransmitować będzie dzisiaj Kongregację Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie, która w lutym odbyła się tradycyjnie na Jasnej Górze. Gościem Kongregacji był Geokseng Lim z Singapuru. Zobacz!

Adoptuj księdza!

23 II 2012
W dzisiejszych czasach dużo mówi się o pasterzach Kościoła w bardzo negatywny sposób. Nie wszystkie rewelacje, które do nas docierają są prawdą, lecz nie da się ukryć, że wśród wielu plotek i powtarzanych opinii Zobacz!

W poszukiwaniu definicji nowej ewangelizacji

21 II 2012
W poniedziałek, 20 lutego br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym im. bł. Jana Pawła II w Koszalinie odbyło się trzecie modlitewno-dyskusyjne spotkanie kapłańskie z cyklu pod wspólnym hasłem Pastores (Pasterze). Zobacz!

Msza z modlitwą o beatyfikację

20 II 2012
W tym roku mija 25 lat od śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Z tej okazji w najbliższy poniedziałek, 27 lutego o godz. 18:00 w koszalińskiej katedrze zostanie odprawiona Msza Święta w intencji beatyfikacji założyciela Ruchu Światło-Życi Zobacz!

Magazyn Katolicki o LG

20 II 2012
Najnowszy Magazyn Katolicki Polskiego Radia Koszalin w sporej części poświęcony jest Liturgii godzin. Przygotowany jest on w ramach współpracy oazy z tą rozgłośnią oraz cyklu artykułów promujących tę formę modlitwy. Zobacz!

Pielgrzymka rodzin do Mediolanu

17 II 2012
Na przełomie maja i czerwca br. odbędzie się w Mediolanie VII Światowe Spotkanie Rodzin. Z naszej diecezji organizowany jest również wyjazd pielgrzymkowy. Zobacz!

Przesłanie z krzyża

15 II 2012
Obecnie pragnąłbym kontynuować medytację nad modlitwą Jezusa na krzyżu w obliczu bliskiej śmierci i chciałbym dzisiaj zatrzymać się przy opisie, jaki odnajdujemy w Ewangelii według św. Łukasza. Ewangelista przekazał nam trzy słowa Jezusa wypowiedziane Zobacz!

Ojciec przed ścianą

11 II 2012
Fundacja Cyryla i Metodego oraz Inicjatywa Tato.Net przy współpracy z NSZZ Solidarność UG zaprasza na Konferencję Ojcostwo dzisiaj - Strategia dla organizacji wspierających rodzinę. Zobacz!

Pokora - ciasne wrota do modlitwy

10 II 2012
Wszystkie godziny modlitwy brewiarzowej rozpoczyna aklamacja Boże, wejrzyj ku wspomożeniu memu. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu (por. Ps 70, 2). Przeniknęła ona do liturgii pod wpływem praktyki modlitewnej św. Jana Kasjana. Zobacz!

Modlitwa na krzyżu

08 II 2012
A gdy nadeszła godzina szósta, mrok ogarnął całą ziemię aż do godziny dziewiątej. O godzinie dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem... Zobacz!

Dzień skupienia DK w Koszalinie

03 II 2012
Dzień skupienia i bal karnawałowy w Koszalinie - CEF, Dzień Babci 2012 r. Zobacz!

Dzień skupienia w Koszalinie

03 II 2012
Dzień Babci spędziliśmy nietradycyjnie, bo w CEF-ie w Koszalinie. Kilkanaście małżeństw z Domowego Kościoła spotkało się na weekendowych dniach skupienia pod bardzo poważnym tytułem: Koniec świata czy powtórne przyjście Chrystusa? Chrześci Zobacz!

Domowy Kościół po amerykańsku

02 II 2012
Pod koniec ubiegłego roku odbyły się w Luizjanie rekolekcje ewangelizacyjne dla Amerykanów. W sumie uczestniczyło w nich piętnaście amerykańskich małżeństw, które prawdopodobnie stworzą trzy kręgi Domowego Kościoła. Wszyscy uczestnicy rek Zobacz!

VII Światowe Spotkanie Rodzin

01 II 2012
W dniach od 28 listopada do 1 grudnia 2011 roku odbyło się w Rzymie XX Zebranie Plenarne Papieskiej Rady Rodziny. Spotkanie to miało szczególny charakter, ponieważ odbyło się w celu uczczenia przypadającej w bieżącym roku XXX Rocznicy Adhortacji Zobacz!

Trzeci stopień

01 II 2012
Pojawiły się już pierwsze propozycje Oazy Nowego Życia stopnia trzeciego. Osoby po dwójce z naszej diecezji zachęcamy do zainteresowania się udziałem i kontaktem z organizatorami już na własna rękę. Zobacz!

Synowskie zawierzenie Jezusa

01 II 2012
Dzisiaj chcę mówić o modlitwie Jezusa w Getsemani w Ogrodzie Oliwnym. Sceneria ewangelicznej relacji na temat tej modlitwy jest szczególnie znacząca. Jezus udaje się na Górę Oliwną po spożyciu Ostatniej Wieczerzy i modlitwie wraz z Zobacz!

Szkoła Psałterzystów

29 I 2012
Od 24-26 lutego 2012 r. zapraszamy na kolejną edycję Szkoły Psałterzystów. Ma ona formę dni skupienia połączonych z warsztatami muzyczno-liturgicznymi i adresowana jest do osób śpiewających psalmy podczas liturgii w parafiach. Zobacz!

Ojcze, otocz swego Syna chwałą!

25 I 2012
W dzisiejszej katechezie skupiamy naszą uwagę na modlitwie jaką Jezus kieruje do Ojca w godzinie jego wywyższenia i Jego chwały (por. J 17, 1-26). Zobacz!

W sprawie ks. Natanka

17 I 2012
Rada Stała, w oparciu o analizę sytuacji dotyczącej działalności suspendowanego ks. Piotra Natanka, stanowczo przestrzega katolików przed gromadzeniem się wokół jego osoby i popierania głoszonych przez niego idei. Mimo wyraźnego zakazu bi Zobacz!

Boże igrzyska, Podczele

17 I 2012
W dniach od 14 do 17 stycznia 2012 roku odbyła się w Podczelu oaza dla dzieci ze szkół podstawowych pod hasłem Boże igrzyska. Zobacz!

Modlitwa Jezusa - Ostatnia Wieczerza

11 I 2012
Na drodze naszej refleksji nad modlitwą Jezusa ukazaną w Ewangeliach chcemy dzisiaj rozważyć ten szczególnie uroczysty moment, jakim jest Jego modlitwa podczas Ostatniej Wieczerzy. Zobacz!

Kurs wychowawców

10 I 2012
W lutym br. (17-19) będzie organizowany kurs wychowawców wypoczynku dzieci i młodzieży. Zajęcia odbędą się w Podczelu. Koszt 100 zł. Animatorów, którzy ukończyli 18 rok życia i są co najmniej w klasie maturalnej zachęcamy do zdobyc Zobacz!

Budujecie razem z nami

10 I 2012
Minął rok podatkowy i po raz pierwszy od założenia Ośrodka Fundacji Światło-Życie w Koszalinie mogliśmy skorzystać z możliwości przyjęcia od Was 1% podatku. Suma jaką uzyskaliśmy w ten sposób, to prawie dwa tysiące złotych (dokładnie 1972,8 Zobacz!

Tydzień Modlitw o Jedność

08 I 2012
Po raz kolejny przeżywać będziemy w diecezji Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Trwać on będzie od 18-25 stycznia 2012. Tegoroczne hasło tego wydarzenia: Przemienieni przez zwycięstwo Jezusa Chrystusa (por. 1 Kor 15,51 Zobacz!

Bożonarodzeniowe spotkania

08 I 2012
Przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach Słupskich istnieje malutka wspólnota Oazy Dzieci Bożych, którą opiekuje się animatorka krzyżowa Kazimiera Skibińska OV. Dzisiaj odbyło się na plebanii opłatkowe spotkanie oazowi Zobacz!

Opłatek w Jezierzycach

08 I 2012
Przy parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jezierzycach Słupskich istnieje malutka wspólnota Oazy Dzieci Bożych, którą opiekuje się animatorka krzyżowa Kazimiera Skibińska OV. Zdjęcia pochodzą z opłatkowego spotkania oazowiczów i Zobacz!

Straszenie końcem świata

05 I 2012
W ubiegłym roku przeżyliśmy już trzy zapowiadane końce świata. Rok 2012 ma także swoje rzekome proroctwa. Sięgając dziś często do Internetu natykamy się na nie i różnie bywa z wysiłkiem wkładanym w weryfikację ich treści. Większość z Zobacz!

Tajniki liturgii godzin

04 I 2012
W czytelni Diecezjalnej Diakonii Liturgicznej otworzyliśmy dział dotyczący liturgii godzin. Na początek pojawi się w nim cykl artykułów wprowadzających w tę modlitwę Kościoła. Tym samym chcemy namówić Was do celebrowania jej indywidualnie Zobacz!

Znajdź na naszej stronie

✖   anuluj

Zapisz się na newsletter